fot. pixabay.com

Gdańska policja ostrzega przed oszustami posługującymi się aplikacjami przejmującym kontrolę nad smartfonami

Cztery tysiące złotych stracili dwaj pokrzywdzeni, którzy zaufali oszustom podającym się za pracowników banku i zamontowali na swoich smartfonach aplikację umożliwiającą zdalny dostęp do urządzenia. Przestępcy przejęli kontrolę nad telefonami i wypłacili gotówkę z kont.

Oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku Mariusz Chrzanowski powiedział w czwartek, że schemat działania oszustów jest zwykle podobny.

„Z ofiarą kontaktuje się przestępca podający się za pracownika banku, wprowadza swojego rozmówcę w błąd, przekonując, że jego dane zostały przechwycone. Następnym krokiem w przestępczej grze jest przekonanie ofiary, aby zainstalowała na smartfonie bądź komputerze aplikację” – tłumaczy Mariusz Chrzanowski.

Jest to program, po zainstalowaniu którego oszuści mają zdalny dostęp do komputera lub smartfona i przejmują nad nim kontrolę. Padają też polecenia, aby akceptować otrzymywane wiadomości sms i ostatecznie zalogować się na konto bankowe. Po zainstalowaniu aplikacji wszystkie operacje, w tym logowanie na koncie są widoczne dla oszustów. Od tej pory sprawcy mogą działać samodzielnie. Mogą wyprowadzić wszystkie pieniądze z rachunku oraz zaciągnąć kredyt. W podobny sposób w środę stracili 4 tys. zł dwaj gdańszczanie.

Z kolei o szczęściu może mówić mieszkanka Oliwy, która odebrała SMS z informacją o niedopłacie do rachunku za energię elektryczną. Mieszkanka Oliwy postąpiła tak, jak chcieli oszuści, kliknęła link i wypełniła stronę danymi. Nie udało się im jedynie dlatego, że sprawnie zadziałał system bankowy, który zablokował dalsze operacje na rachunku.

Również w środę doszło w Gdańsku do dwóch nieudanych prób oszustw seniorów „na wnuczka” oraz „na policjanta”.

„Do 79-latki zadzwonił mężczyzna podający się za jej wnuczka i powiadomił ją o tym, że uczestniczył w wypadku, w którym poszkodowana została kobieta w ciąży. Powiedział, że został zatrzymany i potrzebuje pieniądze na adwokata. Kobieta w porę się zorientował, że ma do czynienia z oszustami i się rozłączyła. O wszystkim też powiadomiła prawdziwych policjantów” – opowiadał Mariusz Chrzanowski.

Kolejna próba oszustwa miała miejsce późnym popołudniem we Wrzeszczu. Do 82-latki zadzwoniła oszustka podająca się za funkcjonariusza CBŚP, powiedziała, że jej konto jest zagrożone, sprawcy ją obserwują i podsłuchują.

„Na szczęście także w tym przypadku rozmowa w porę się zakończyła” – wskazał Oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl