PAP/Paweł Supernak

Gazociąg pirenejski tematem na szczycie niemiecko-hiszpańskim

Jednym z tematów spotkania Olafa Scholza, kanclerza Niemiec i Pedro Sancheza, premiera Hiszpanii, w środę ma być dokończenie budowy rurociągu MidCat, umożliwiającego transport gazu z hiszpańskich terminali do reszty Europy – podały europejskie media. Przeciwko MidCat występuje Emmanuel Macron, prezydent Francji.

Pirenejski gazociąg MidCat (Midi-Catalunya), prowadzący z hiszpańskiej Katalonii do le Midi, jak nazywana jest południowa Francja, został po raz pierwszy uruchomiony w 2013 roku, ale w 2019 roku zawieszono go ze względów ekologicznych i ekonomicznych.

Rządy Niemiec i Hiszpanii naciskają w tej sprawie na Francję, jednak według Emmanuela Macrona projekt ten jest nieopłacalny i trudny do przeforsowania ze względów środowiskowych.

„Nie potrzebujemy żadnych nowych połączeń gazowych” – powiedział prezydent Francji po rozmowach z Olafem Scholzem we wrześniu.

Dwa mniejsze rurociągi, które istnieją już między Hiszpanią a Francją, są jego zdaniem niewykorzystane, nawet kilka miesięcy po rozpoczęciu wojny na Ukrainie. Według oficjalnych źródeł w Paryżu MidCat kosztowałby ponad 3 miliardy euro, a jego wdrożenie zajęłoby lata – podał portal Politico.

Zdaniem Emmanuela Macrona rurociąg nie rozwiązałby obecnego kryzysu energetycznego, a Unia Europejska i tak zamierza wycofać paliwa kopalne w dalszej perspektywie.

Według źródeł dziennika „Handelsblatt”, MidCat był omawiany na kolacji Scholza i Macrona w poniedziałek wieczorem, ale również wówczas nie doszło do porozumienia.

Dla Niemiec MidCat byłby ważny nie tylko z powodu transportu gazu, ale także – w przyszłości – zielonego wodoru, który mógłby płynąć do niemieckich zakładów przemysłowych – pisze „Handelsblatt”.

Obecnie istnieją dwa mniejsze gazociągi z Hiszpanii do Francji, a Midcat mógłby podwoić możliwości eksportowe z Półwyspu Iberyjskiego, który ma połączenie gazowe z Algierią, do reszty Europy.

Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę Niemcy szukają alternatywy dla rosyjskiego gazu i stąd zainteresowanie rurociągiem pirenejskim, który może „wnieść ogromny wkład w złagodzenie sytuacji w zakresie dostaw” zdaniem kanclerza Niemiec.

Z kolei Hiszpania, której rząd mówi ostatnio o okazaniu solidarności w kryzysie i chęci udostępnienia swojej infrastruktury gazu płynnego innym krajom, posiada sześć zakładów regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego (LNG), więcej niż jakikolwiek inny kraj Unii Europejskiej.

Terminale LNG przetwarzają skroplony gaz ziemny pochodzący głównie z USA, Algierii i Nigerii.

W przypadku ostatecznego odrzucenia projektu przez rząd francuski, Madryt rozważa jako alternatywę podwodne połączenie z Włochami, ponieważ Hiszpania ma atuty, które mogą uczynić z niej jeden z kluczowych elementów europejskiej rekonfiguracji energetycznej – komentował francuski dziennik „Sud Ouest”.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl