Funkcjonariusze KAS udaremnili wywóz zabytkowego obrazu do USA

Mazowieccy funkcjonariusze KAS udaremnili na Lotnisku Chopina wywóz do USA obrazu autorstwa amerykańskiej malarki Charmion von Wiegand, urodzonej pod koniec XIX wieku. Zadeklarowana wartość obrazu – 3,5 tys. dolarów, czyli ponad 13 tys. zł – okazała się być dziesięciokrotnie zaniżona.

Jak poinformowano w komunikacie, zatrzymany obraz to olejna praca na płótnie autorstwa Charmion von Wiegand, wybitnej amerykańskiej malarki, przedstawicielki kierunku w sztuce zwanego De Stijl, rozwijającego się w latach 20. XX wieku. Zgodnie z notowaniami z portalu Artprice, w 2007 r. dwa obrazy autorki zostały sprzedane za kwotę powyżej 79 tys. euro każdy, w domu aukcyjnym Christie’s.

Na wywóz dzieł o takiej wartości wymagane są pozwolenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Należy pamiętać, że za wywóz za granicę bez pozwolenia zabytków, które mają więcej niż 50 lat, a ich wartość jest wyższa niż 40 000 zł, grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, bądź kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch” – powiedział cytowany w komunikacie Robert Antoszkiewicz, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.

Postępowanie karno-skarbowe w sprawie prowadzi Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl