fot. wikipedia

Francja: „Żółte kamizelki” demonstrowały po raz 24.; na ulicach ponad 23 tys. osób

Około 23,6 tys. osób uczestniczyło w sobotę w całej Francji w kolejnych, już 24. demonstracjach ruchu „żółtych kamizelek”. W Paryżu demonstrantów było 2600 – poinformował francuski resort spraw wewnętrznych.

W zeszłym tygodniu, według MSW, demonstrantów było więcej – 27,9 tys. w całej Francji, w tym 9 tys. w stolicy.

„Żółte kamizelki” podają własne liczby, znacznie większe od tych resortu spraw wewnętrznych. Twierdzą – jak informuje AFP – że w ostatnich demonstracjach uczestniczyły w całej Francji „co najmniej 60132 osoby”.

Organizowane od pięciu miesięcy w każdą sobotę uliczne protesty skierowane są przeciwko polityce prezydenta Emmanuela Macrona, której zarzuca się lekceważenie potrzeb mniej zamożnej części francuskiego społeczeństwa.

Około 2 tys. demonstrantów usiłowało w sobotę dostać się przed siedzibę Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, ale drogę zablokowała im policja. Funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego, gdy z tłumu poleciały na nich fragmenty płyt chodnikowych oraz butelki.

Nieco później demonstranci, z których część miała zasłonięte twarze, dotarli na odległość kilkudziesięciu metrów od siedziby Rady Europy, podpalając kosze na śmieci i próbując wznosić barykady. Siły bezpieczeństwa podjęły tam skuteczną interwencję.

W proteście w Strasburgu brali także udział Niemcy, co sygnalizowała powiewająca między flagami francuskimi flaga niemiecka. Z dachu furgonetki aktywista wołał w języku niemieckim: „Francja jest przykładem dla Europy. Niemcy muszą się obudzić tak jak Francja”.

Zorganizowana w sobotę w dzielnicy Paryża Montparnasse wspólna demonstracja lewicowej centrali związkowej CGT i „żółtych kamizelek” miała spokojny przebieg. Uliczne protesty odnotowano także w Lyonie i Bordeaux.

PAP/RIRM

drukuj