fot. PAP/EPA

Francja: oskarżony o udział w ludobójstwie w Rwandzie stanął przed sądem

84-letni Felicien Kabuga, były biznesmen oskarżony przez międzynarodowy trybunał o finansowanie ludobójstwa w Rwandzie, pojawił się w środę przed sądem w Paryżu. Kabuga sprzeciwia się przekazaniu go w ręce trybunału w Hadze i chce być sądzony we Francji.

Kabuga to były rwandyjski magnat przemysłu kawowego i herbacianego, który po 25 latach ukrywania się w sobotę wpadł w ręce policji na podparyskich przedmieściach. W środę przed sądem prawnicy Kabugi wypowiadali się przeciwko wnioskowi o przekazanie go międzynarodowemu trybunałowi. Jak podaje agencja AP, wychodząc z sali rozpraw Kabuga uniósł zaciśniętą pięść.

Jeśli francuski sąd przychyli się do wniosku o ekstradycję, Kabugę czeka proces przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym dla Rwandy. Choć zbrodniarze z Rwandy dotychczas byli sądzeni w Arushy w Tanzanii, główny prokurator Mechanizmu Narodów Zjednoczonych dla Międzynarodowych Trybunałów Karnych (MICT) Serge Brammertz stwierdził w środę w wywiadzie, że ze względu na pandemię koronawirusa proces prawdopodobnie rozpocznie się w Hadze.

Kabuga został oskarżony o udział w ludobójstwie jako jeden z głównych sponsorów ekstremistów z plemienia Hutu, którzy wymordowali co najmniej 800 tys. Tutsich i umiarkowanych Hutu. Były biznesmen miał też finansować Wolne Radio i Telewizję Tysiąca Wzgórz (RTLM), rozgłośnię otwarcie nawołującą do mordowania Tutsich.

Mimo międzynarodowego listu gończego oraz wyznaczonej nagrody, Kabuga przez ponad ćwierć wieku był w stanie uniknąć sprawiedliwości, żyjąc pod zmienionym nazwiskiem.

Serge Brammertz w wywiadzie dla rwandyjskiego dziennika „The New Times” zapowiedział, że prokuratorzy ONZ nie ustaną w ściganiu siedmiu innych zbrodniarzy poszukiwanych przez trybunał. Jak zdradził, śledczy w ostatnich latach zmienili strategię poszukiwania zbiegów, czego owocem było schwytanie Kabugi.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl