fot. pixabay.com

Francja: Nowe prawo będzie zakazywać „uprawiania polityki” w miejscach kultu. Rząd chce też ograniczyć finansowanie meczetów z zagranicy

W myśl przygotowywanej przez rząd Francji ustawy o walce z separatyzmem islamskim zakazane będzie „uprawianie polityki” w miejscach kultu oraz zarządzanie stowarzyszeniami kulturalnymi przez osoby skazane za terroryzm. Rząd chce też ograniczyć finansowanie meczetów z zagranicy.

Tak wynika z założeń „Ustawy wzmacniającej zasady republikańskie”, potocznie zwanej ustawą przeciwko separatyzmowi islamskiemu lub prawem antyislamskim, które minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin oraz minister sprawiedliwości Eric Dupond-Moretti zaprezentowali w środę na łamach dziennika „Le Figaro”.

Projekt zakazuje „uprawiania polityki” w miejscach kultu oraz zarządzania stowarzyszeniami kulturalnymi przez osoby skazane za terroryzm. Rząd chce również ograniczyć finansowanie z zagranicy meczetów, wprowadzając rozwiązania prawne, które mają ujawnić przepływy finansowe miejsc kultu, w tym zwłaszcza zagraniczne finansowanie meczetów znajdujących się we Francji.

„Muzułmanie z klasy średniej powinni mieć możliwość odpisów podatkowych od datków na meczety, podobnie, jak mogą robić to katolicy płacący na kościoły” – podkreślił Gerald Darmanin.

Ministrowie poinformowali również, że powstają nowe rozwiązania prawne w celu zwalczania nienawiści w internecie.

Prefekci będą mieć większe uprawnienia w zakresie kontrolowania i rozwiązywania zradykalizowanych stowarzyszeń, a ministerstwo finansów zamierza śledzić przepływy finansowe stowarzyszeń kulturalnych, pod których szyldem często funkcjonują radykałowie islamscy.

Od 2018 r. zamknięto we Francji 380 miejsc kultu i stowarzyszeń podejrzanych o radykalizację – poinformował szef MSW.

W 2024 r. nie będzie już imamów oddelegowanych do Francji, czyli opłacanych przez rządy innych krajów. Pracujemy nad wyszkoleniem francuskich imamów – podkreślił minister Gerald Darmanin.

„Ustawa wzmacniająca zasady republikańskie” jest obecnie rozpatrywana przez Radę Stanu, ma zostać zaprezentowana 9 grudnia.

Projekt ustawy jest odpowiedzią na ostatnie zamachy terrorystyczne we Francji, w tym zamordowanie nauczyciela Samuela Paty’ego za pokazywanie karykatur proroka Mahometa podczas zajęć z wolności wypowiedzi.

PAP

drukuj