fot. PAP/EPA

Francja: były prezydent Nicolas Sarkozy zaczął nosić bransoletkę elektroniczną

Były prezydent Francji, Nicolas Sarkozy, nosi od piątku bransoletkę elektroniczną, zgodnie z wyrokiem sądu, który skazał go za korupcję i handel wpływami. Jest to pierwszy we Francji przypadek, gdy taki środek nadzoru zastosowano wobec byłego szefa państwa.

Bransoletkę nałożono N. Sarkozy’emu w piątek po południu w jego domu. Oznacza to początek odbywania wyroku. Były prezydent może przebywać poza miejscem zamieszkania w wyznaczonych godzinach: od 8-20, a w niektóre dni – dłużej, do 21.30, ze względu na jego udział w innym procesie, który potrwa do kwietnia.

Obrońca polityka, Jacqueline Laffont, powiedziała w piątek, że Nicolas Sarkozy „nadal kwestionuje słuszność wyroku”. Jeszcze w lutym br. zwróci się on do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz), co jednak nie zawiesza wykonania kary.

Były prezydent może ubiegać się o przedterminowe zwolnienie – co w tym wypadku oznacza zdjęcie bransoletki elektronicznej – po spełnieniu pewnych warunków. Jednym z nich jest osiągnięcie wieku 70 lat, a Nicolas Sarkozy wkroczył w ten wiek 28 stycznia tego roku. Był prezydentem Francji w latach 2007-2012.

W trakcie noszenia bransoletki były prezydent będzie musiał uzyskać zezwolenie na podróże. Niedawno Nicolas Sarkozy wykorzystał przerwę między dwoma procesami sądowymi, aby wyjechać na Seszele razem z żoną i córką.

Nadzór elektroniczny, któremu został poddany, związany jest z wyrokiem z 2021 roku w sprawie dotyczącej korupcji i handlu wpływami. Nicolas Sarkozy nie przyznał się do winy, jednak w grudniu 2024 roku Sąd Kasacyjny (odpowiednik Sądu Najwyższego) odrzucił jego apelację. Tym samym wyrok trzech lat więzienia, w tym roku w zawieszeniu, jest ostateczny. W praktyce wyrok więzienia oznacza w przypadku byłego prezydenta noszenie bransoletki elektronicznej.

Wydając wyrok w 2021 roku, sąd uznał, że Nicolas Sarkozy przy wsparciu swego adwokata i przyjaciela Thierry’ego Herzoga próbował w 2014 roku uzyskać tajne informacje od sędziego Sądu Kasacyjnego, Gilberta Aziberta. W tym czasie trwało (od 2013 roku) inne postępowanie wobec Nicolasa Sarkozy’ego i według aktu oskarżenia Nicolas Sarkozy i Thierry Herzog zawarli „korupcyjny pakt” z Gilbertem Azibertem, zabiegając o to, by sędzia przekazywał im dane procesowe. Omawiali też możliwość pozyskania przychylności sędziego w zamian za umożliwienie mu objęcia posady w Monako.

Nicolas Sarkozy wycofał się z życia publicznego w 2017 roku. W styczniu 2025 roku stanął przed sądem w związku z podejrzeniami o finansowanie jego kampanii wyborczej w 2007 roku przez Libię. Proces ten zakończy się 10 kwietnia.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl