Fortuna za pomnik „Czterech Śpiących”

600 tysięcy dolarów – tyle sowieckie władze otrzymały od komunistycznych władz Polski za odlew pomnika czterech śpiących. Potwierdzają to odnalezione przez IPN dokumenty. Monument gloryfikujący żołnierzy, którzy przynieśli Polsce kolejną zagładę, stoi na warszawskiej Pradze.

W roku 1947 wykonano w Berlinie odlew ze spiżu według sowieckiego wzoru. Kosztował on stronę polską 700 tysięcy rubli, czyli 240 mln ówczesnych złotych. Wydatek jest niezrozumiały tym bardziej, że przeznaczony został na cel propagandy sowieckiej.

17 września ubiegłego roku w geście sprzeciwu gloryfikowania oprawców ze wschodu, dwóch młodych ludzi oblało farbą pomnik czterech śpiących, nazywany wcześniej pomnikiem Bohaterów Armii Czerwonej. I mimo, że fakty historyczne przeczą wyzwoleńczej misji Armii Czerwonej, a w wyniku działań sowietów Europę zalała czerwona zaraza, młodzi ludzie zostali oskarżeni o dewastację.

Takich wydatków na sowiecką propagandę w Polsce było w czasach Polskiej Rzeczypospolitej ludowej znacznie więcej. Jeszcze bardziej dziwi jednak fakt, że są one wciąż obecne w suwerennej Polsce.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl