fot. PAP/EPA

Filipiny: Najsilniejszy w tym roku tajfun uderzył w wybrzeże zabijając co najmniej 10 osób

Supertajfun Goni, opisywany jako najsilniejszy w tym roku na świecie cyklon tropikalny, uderzył w niedzielę we wschodnie wybrzeże wysypy Luzon na Filipinach. Władze donoszą o co najmniej dziesięciu ofiarach żywiołu. Tysiące ludzi ewakuowano.

Supertajfun Goni uderzył o świcie w wyspiarską prowincję Catanduanes niosąc za sobą wiatr o prędkości 225 km na godzinę, w porywach do 280 – relacjonuje agencja AP. To najsilniejszy w tym roku cyklon tropikalny na świecie – ocenia Reuters.

Żywioł przemieszczał się następnie na zachód, dotykając położone na Luzonie prowincje Albay i Quezon i kieruje się obecnie w stronę stolicy kraju – Manili. Wraz z przeniesieniem się na ląd, siła tajfunu stopniowo się zmniejsza, ale jest on wciąż niebezpieczny – donoszą filipińskie służby meteorologiczne.

Cyklonowi towarzyszą porywiste wiatry i gwałtowne ulewy, które powodują sztormy, lokalne powodzie i osuwiska błotne. Wiele wiosek zostało podtopionych, nie można do nich dotrzeć drogą lądową, odcięte zostały również linie energetyczne. Kilkaset domów zostało zniszczonych przez błoto i kamienie.

Gubernator prowincji Albay poinformował, że w lawinach błotnych w jego prowincji zginęły co najmniej cztery osoby, w tym jedno dziecko. Lokalna obrona cywilna potwierdziła śmierć trzech innych osób – przekazała AP. Wstępne szacunki rządu centralnego mówią o 10 ofiarach i trzech zaginionych w całym kraju – pisze Reuters.

W centrach ewakuacyjnych przebywa blisko 350 tys. osób, które musiały opuścić swoje domy.

Jak przewidują meteorolodzy, w niedzielę wieczorem supertajfun przejdzie ok. 70 km na południe od zamieszanej przez ponad 13 mln ludzi metropolii Manili. W filipińskiej stolicy prewencyjnie zamknięto główny port lotniczy i odwołano dziesiątki lotów.

Znacznie słabszy tajfun Molave, który nawiedził region w ubiegłym tygodniu spowodował na Filipinach śmierć 22 osób w prowincjach na południe od Manili. Większość z nich utonęła. Goni jest najsilniejszym cyklonem od czasu tajfunu Haiyan, który w listopadzie 2013 r. pochłonął na Filipinach życie ponad 6,3 tys. ofiar i zmusił do ucieczki 5 mln osób.

Władze ostrzegają, że w stronę wybrzeży tego kraju zmierza kolejny cyklon – tajfun Atsani, który może stawać się coraz silniejszy.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl