flickr.com

Federacja Pracodawców Fitness: Decyzje o zamknięciu branży zostały podjęte bez konsultacji

Decyzje o zamknięciu branży zostały podjęte bez konsultacji oraz na przekór badaniom nad aktywnością fizyczną – wskazała w poniedziałkowym komunikacie Federacja Pracodawców Fitness. Zaznaczyła, że sektor zatrudnia ponad 150 tys. ludzi.

„Decyzje o zamknięciu naszej branży zostały podjęte bez żadnych konsultacji oraz na przekór licznym badaniom nad aktywnością fizyczną i rozprzestrzenianiem się wirusa” – wskazał cytowany w poniedziałkowym komunikacie Łukasz Gądek z Federacji Pracodawców Fitness.

Podkreślił, że „wszelkie wytyczne sanitarne były przez branżę przestrzegane”.

„Nie zgadzamy się z takim postępowaniem z branżą, która generuje ponad 4 mld zł przychodu rocznie i zatrudnia ponad 150 tys. ludzi” – wskazał Gądek.

Dodał, że podobnego zdania jest ponad 160 tys. Polaków, którzy podpisali petycję do premiera Mateusza Morawieckiego.

Pomysłodawcy petycji: STOP zamknięciu obiektów sportowych! skierowanej do premiera i jego rządu, chcą zebrać 200 tys. podpisów i przekazać rządzącym jako wyraz sprzeciwu przeciwko podjętym decyzjom.

Spotkanie z branżą fitness zapowiedzieli w poniedziałek szefowie ministerstwa rozwoju, pracy i technologii. W planach są też rozmowy z właścicielami aquaparków i basenów.

Jak mówił PAP w piątek wicepremier, szef resortu rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, „w najbliższych tygodniach branża musi liczyć się z restrykcjami nałożonymi na nią w związku z obostrzeniami związanymi z pandemią. Ale z całą pewnością (przedsiębiorcy – PAP) będą objęci pomocą ze strony państwa”.

Od soboty weszły w życie nowe obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. W związku z tym zawieszona została działalność basenów, aquaparków i siłowni.

Przeciw zamknięciu klubów fitness i siłowni w sobotę na warszawskim placu Zamkowym protestowało kilkuset właścicieli i pracowników takich placówek.

„Zamknięcie oznacza dla większości z nas definitywny koniec” – podkreślała w swoim oświadczeniu Polska Federacja Fitness.

Również Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz w stanowisku skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego krytycznie ocenił zapowiedź zamknięcia lub ograniczenia funkcjonowania kolejnych branż. Rzecznik MŚP postuluje, „aby jakiekolwiek uniemożliwienie prowadzenia działalności gospodarczej wiązało się z koniecznością wypłacenia odszkodowań poszkodowanym przedsiębiorcom”.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 16 października zakaz prowadzenia działalności nie dotyczy basenów, siłowni, klubów i centrów fitness, które działają w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów. Zakaz nie obejmuje także placówek, które są przeznaczone dla osób uprawiających sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych, a także dla studentów i uczniów – w ramach zajęć na uczelni lub w szkole.

PAP

drukuj