fot. PAP/EPA

Europejska Agencja Leków pozytywnie oceniła skuteczność i bezpieczeństwo szczepionki firmy AstraZeneca

Europejska Agencja Leków ogłosiła, że szczepionka przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca jest bezpieczna i skuteczna. EMA zapowiedziała jednocześnie, iż dalej będzie badać doniesienia dotyczące związku między zakrzepami krwi a szczepionką firmy AstraZeneca.

Pogarsza się sytuacja epidemiczna w Polsce. W czwartek resort zdrowia odnotował ponad 27 tys. nowych przypadków zakażeń koronawirusem – najwięcej w tym roku. Ograniczeniu rozprzestrzenienia się epidemii mają pomóc zaostrzone obostrzenia, które będą obowiązywać od soboty w całym kraju. Jednocześnie trwają szczepienia przeciw COVID-19. Od czwartku mogą się na nie zapisywać seniorzy z grupy wiekowej 67-68 lat.

Rząd zachęca, aby korzystać ze zdalnej formy umawiania się na szczepienie. Szef KPRM, Michał Dworczyk, przekazał, że infolinia od działa sprawnie i nie odnotowano żadnych problemów technicznych.

– W tej chwili trwają zapisy dla seniorów, którzy są szczepieni szczepionką firmy AstraZeneca. Powiem, że mamy nieco mniejsze zainteresowanie rejestracją na szczepienia w rocznikach, które od dzisiaj mogą się rejestrować. Jest to związane z wieloma informacjami w mediach dotyczącymi szczepionki AstraZeneca. Staramy się tłumaczyć, rozwiewać wątpliwości. Namawiamy wszystkich seniorów w wieku 67-68 lat, aby się zarejestrowali – powiedział Michał Dworczyk.

W czwartek Europejska Agencja Leków ogłosiła, że szczepionka przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca jest „bezpieczna i skuteczna”. Według EMY podawanie tego preparatu nie jest związane ze zwiększeniem ogólnego ryzyka zakrzepów krwi u osób, które ją otrzymały.

Agencja zapowiedziała jednocześnie, że zamierza nadal badać doniesienia ws. związku między zakrzepami krwi a szczepionką firmy AstraZeneca.

Polska już po wcześniejszych podobnych komunikatach EMY podjęła decyzję, aby nie przerywać szczepienia tym preparatem.

Kilkanaście krajów, w tym Niemcy, Francja zawiesiło w ostatnich dniach podawanie szczepionki AstraZeneca w związku z obawami, że może ona powodować zakrzepy krwi. Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Grzegorz Cessak, podczas konferencji prasowej podkreślał, że „wystąpienia krajów były niezgodne ze stanowiskiem EMA”. Dodał, że decyzje podjęto jako środki ostrożności po analizie sytuacji w poszczególnych krajach. Zaznaczył przy tym, że wątpliwości nie dotyczyły wady jakościowej, dystrybucji czy przechowywania.

Ryzyko zgonów i hospitalizacji poprzez wstrzymanie szczepień preparatem AstraZeneca jest znacznie większe niż potencjalne incydenty zatorowo-zakrzepowe – oznajmił Grzegorz Cessak.

– Decyzje ważne dla zdrowia publicznego powinny być podejmowane z rozwagą, w oparciu o sprawdzone fakty i dane. W procesie rejestracji szczepionki EMA oceniła bezpieczeństwo, skuteczność oraz wysoką jakość preparatu, wykorzystując wiedzę ekspertów z wszystkich krajów członkowskich. Każdy kraj Wspólnoty ma swojego delegata, z którym podejmował decyzje o dopuszczeniu szczepionki do obrotu – mówił prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych.

Jak wskazał szef KPRM, Michał Dworczyk, jutro rząd ewentualnie rozważy, czy nie zmienić harmonogramu szczepień preparatem AstraZeneca. Wszystko dlatego, że od kilkunastu do kilkudziesięciu procent pacjentów w Polsce nie zgłasza się na zastrzyki tą szczepionką.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl