fot. PAP/EPA

Estonia: premier Kaja Kallas zainteresowana stanowiskiem sekretarza generalnego NATO

Premier Estonii, Kaja Kallas, odpowiadając na pytanie o to, czy chciałaby być brana pod uwagę przy rozważaniu kandydatów na stanowisko nowego sekretarza generalnego NATO, powiedziała zwięźle: „Tak”. Kaja Kallas wzięła we wtorek udział w Szczycie Obronnym organizowanym w USA przez portal Politico.

Nazwisko Kai Kallas łączono już z najwyższym stanowiskiem Sojuszu wcześniej, przed przedłużeniem mandatu Jensa Stoltenberga. Premier Estonii wyrażała wówczas wątpliwości co do tego, że sekretarzem generalnym NATO mógłby zostać ktoś z jednego z krajów wschodniej flanki.

Sekretarz generalny musi pochodzić z kraju członkowskiego NATO, jest mianowany na zasadzie konsensusu na czteroletnią kadencję. Osoba sprawująca ten urząd jest odpowiedzialna za koordynację prac Sojuszu, kierowanie międzynarodowym personelem NATO, przewodniczenie posiedzeniom Rady Północnoatlantyckiej i większości głównych komitetów organizacji.

Politico przypomniał, że Kaja Kallas optymistycznie odnosi się do perspektywy pokonania przez Ukrainę Rosji na polu bitwy. Estońska premier wyraziła również zdziwienie, że słyszy w Waszyngtonie mniej „sceptycznych głosów” na ten temat, niż się spodziewała.

Odrzuciła twierdzenie, że wojna na Ukrainie znalazła się w impasie i odradziła takie jej postrzeganie, ponieważ „perspektywa ta działa na korzyść Rosji”.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl