fot. PAP/EPA

Episkopaty Polski, Węgier, Czech Słowacji i Chorwacji wsparły finansowo uchodźców z Bliskiego Wschodu

Episkopaty Polski, Węgier, Czech Słowacji i Chorwacji wsparły kwotą 450 tys. euro uchodźców z Bliskiego Wschodu. Pomoc trafi do imigrantów przebywających w obozach w Libanie.

Porozumienie w tej sprawie zostało zawarte wczoraj w Budapeszcie. Zgromadzone środki Caritas Liban przeznaczy na opiekę zdrowotną, zakwaterowanie i wyżywienie.

Polska wsparła uchodźców kwotą 100 tys. euro. Pieniądze na pomoc w imieniu Episkopatu Polski przekazał w Budapeszcie ks. abp Stanisław Gądecki.

Przewodniczący KEP podkreślił, że grupa krajów słowiańskich co roku wspiera potrzebujących uchodźców.

– Tym razem taką inicjatywą było przekazanie pieniędzy na rzecz uchodźców, którzy schronili się w Libanie i potrzebują pomocy podobnie jak chrześcijanie, którzy w Libanie bardzo zbiednieli ze względu na falę migrantów. Zdaję sobie sprawę, że po to, by z powrotem prowadzić tam normalne życie, potrzeba zupełnie innych pieniędzy niż to, co możemy ofiarować. Potrzebne są miliardy na odbudowę tych krajów. Trzeba się jednoczyć z tymi, którzy są w gorszym położeniu od nas – powiedział ks. abp Stanisław Gądecki.

W liczącym około 4,5 mln mieszkańców Libanie znalazło się w ostatnich latach 1,8 mln uchodźców z Syrii i 140 tys. z Iraku. Od wielu lat przebywa tam 500 tys. imigrantów palestyńskich.

Kościół katolicki w Polce regularnie podejmuje inicjatywy na rzecz uchodźców. Jedną z nich jest również program Caritas Polska Rodzina-Rodzinie. Dzięki akcji Polacy wsparli już 7,5 tys. rodzin na Bliskim Wschodzie.

RIRM

drukuj