fot. PAP/Darek Delmanowicz

Elbląg: Leśnicy apelują o uszanowanie infrastruktury turystycznej

Elbląscy leśnicy zaapelowali o uszanowanie infrastruktury turystycznej i zgłaszanie przypadków dewastacji miejsc wypoczynku. W Kadynach, w miejscu postoju pojazdów nieznani sprawcy zniszczyli stoły oraz ogrodzenie – poinformował rzecznik nadleśnictwa Elbląg Jan Piotrowski.

Jak wyjaśnił, na zlokalizowanym przy drodze dojazdowej na plażę w Kadynach miejscu postoju pojazdów, na którym znajdują się wiaty turystyczne z ławkami i stołami oraz parkingiem dla samochodów, nieznani sprawcy poniszczyli przęsła drewnianego ogrodzenia oraz stoły, jeden został wyrwany, a drugi połamany.

„W 2013 roku Nadleśnictwo Elbląg zbudowało w lasach na Wysoczyźnie Elbląskiej i Mierzei Wiślanej 10 miejsc postoju pojazdów, między innymi w Krasnym Lesie, niedaleko miejscowości Stoboje, przy ulicy Jagodowej w Elblągu, przy leśniczówce Dębica w Bażantarni i w innych miejscach także w Kadynach. Powstały zadaszone wiaty, ławki, stoły, miejsca parkowania samochodów, w tym specjalne miejsca dla osób niepełnosprawnych. Niestety co jakiś czas niektórzy użytkownicy niszczą tę infrastrukturę”- podkreślił.

Poniszczone obecnie elementy zostaną uprzątnięte w taki sposób, aby nie stanowiły zagrożenia – wyjaśnił.

Leśnicy z Nadleśnictwa Elbląg co roku wykonują prace przygotowawcze przed każdym sezonem turystycznym, dokonując przeglądów istniejących obiektów takich jak wiaty, schody, wieże obserwacyjne, ławki, znaki kierunkowe, tablice informacyjne i edukacyjne, mostki. Przeprowadzają remonty czy wymianę elementów lub całych obiektów turystycznych. Dodatkowo co pewien czas nadleśnictwo stara się także wzbogacać infrastrukturę turystyczną, aby las stawał się bardziej atrakcyjny i dostępny dla wszystkich odwiedzających.

Jak dodał, przykładem takich działań są np. punkt widokowy Carla Pudora w Suchaczu czy wieża obserwacyjna na „Górze Pirata” za Krynicą Morską. Aktualnie nadleśnictwo również pracuje nad kolejnymi obiektami oraz poprawą stanu istniejących obiektów jak chociażby, wspólnie z PTTK oddział Ziemi Elbląskiej, wykonywana jest inwentaryzacja czerwonego szlaku Kopernikowskiego na odcinku od Elbląga do Fromborka, którego rezultatem ma być odświeżenie i aktualizacja oznaczenia szlaku.

„Prosimy o uszanowanie naszej pracy na rzecz udostępniania lasu i rozwoju atrakcyjności turystycznej naszego regionu i nieniszczenie albo reagowanie, jeśli jesteśmy świadkami takiej dewastacji” – zaapelował Jan Piotrowski.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl