fot. TV Trwam

E. Witek: Nie ulegniemy szantażom i agresji. Powstrzymamy migracyjną inwazję reżimu Łukaszenki

Musimy wspólnie zatroszczyć się o suwerenność Polski. Bezpieczeństwo Polaków jest naszym wspólnym i najważniejszym obowiązkiem. W obliczu zewnętrznego zagrożenia tylko to ma znaczenie. Nasze myśli, troska i wsparcie powinny być dziś kierowane w stronę wszystkich żołnierzy i funkcjonariuszy, którzy bronią naszej granicy (…). Zrobimy wszystko, by obronić nasze granice. Nie pozwolimy naruszać zewnętrznej granicy UE. Nie ulegniemy szantażom i agresji. Powstrzymamy migracyjną inwazję reżimu Łukaszenki. Bezpieczna Polska to nasz narodowy i wspólny cel ponad wszelkimi podziałami. Bądźmy razem w tych trudnych chwilach próby – powiedziała Elżbieta Witek, marszałek Sejmu, w orędziu na temat sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

Elżbieta Witek wygłosiła orędzie w związku z wojną hybrydową prowadzoną przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej przez reżim Alaksandra Łukaszenki.

– Rozpoczęła się największa do tej pory próba bezprawnego, masowego i siłowego naruszenia integralności wschodniej granicy Polski i Unii Europejskiej. Do okolic Kuźnicy dotarła bardzo liczna grupa migrantów, uformowana i kierowana przez białoruskie służby. Stanęliśmy w obliczu największego kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej. Hybrydowe działania Alaksandra Łukaszenki trwają od wiosny tego roku. Gwałtownie wzrosła prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską. Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 30 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Reżim z Mińska cynicznie i w sposób zorganizowany napędza nielegalną migrację, by osiągnąć własne cele polityczne i zdestabilizować sytuację na wschodniej granicy Polski i w całej Unii Europejskiej – mówiła marszałek Sejmu.

– Migranci są żywą tarczą, którą bezwzględnie wykorzystują władze Białorusi. W instrumentalny sposób, często przy użyciu gróźb czy szantażu, haniebnie wykorzystują mężczyzn, bezbronne kobiety oraz dzieci. Łukaszenka naraża życie i zdrowie migrantów, by prowokować i doprowadzić do eskalacji kryzysu. To trzeba jednoznacznie potępić. Alasander Łukaszenka musi liczyć się z konsekwencjami swoich czynów. Atak na granicę Polski to atak na granicę Unii Europejskiej i członka NATO – wskazała Elżbieta Witek.

– Już dziś nasi sojusznicy jednoznacznie i solidarnie potępili agresję i wezwali do jej natychmiastowego zakończenia. Jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz. Na obszar największego zagrożenia skierowano dodatkowych funkcjonariuszy oraz odpowiednie siły w celu zapewnienia ochrony granicy RP i UE. Funkcjonariuszy Straży Granicznej wspiera w działaniach ponad 12 tysięcy żołnierzy oraz policjantów. W gotowości są Wojska Obrony Terytorialnej. Od początku kryzysu współpracujemy w ramach sojuszy i mamy deklaracje wsparcia i pomocy. Obrona granicy jest naszym priorytetem. Będziemy w tym nieugięci i skuteczni – powiedziała polityk.

– W sprawie sytuacji na granicy polsko-białoruskiej zwołałam na dziś posiedzenie Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów. Zawnioskowałam również o nadzwyczajne posiedzenie Sejmu, które odbędzie się jutro. Sytuacja, w obliczu której stanęliśmy, jest testem dla całej klasy politycznej, wszystkich środowisk w polskim parlamencie. Szanowni Państwo, są takie momenty w życiu naszego narodu, gdzie musimy zapomnieć o politycznych interesach, animozjach, sporach i w duchu jedności oraz solidarności zadbać o interes naszego kraju. Musimy wspólnie zatroszczyć się o suwerenność Polski. Bezpieczeństwo Polaków jest naszym wspólnym i najważniejszym obowiązkiem. W obliczu zewnętrznego zagrożenia tylko to ma znaczenie. Nasze myśli, troska i wsparcie powinny być dziś kierowane w stronę wszystkich żołnierzy i funkcjonariuszy, którzy bronią naszej granicy. Dziękuję wszystkim służbom mundurowym, rodzinom, które z niepokojem czekają na ich powrót do domu. Jesteśmy z Wami. Możecie liczyć na nasze pełne wsparcie i ogromny szacunek. Dziękujemy za Waszą służbę. Szanowni Państwo, zrobimy wszystko, by obronić nasze granice. Nie pozwolimy naruszać zewnętrznej granicy UE. Nie ulegniemy szantażom i agresji. Powstrzymamy migracyjną inwazję reżimu Łukaszenki. Bezpieczna Polska to nasz narodowy i wspólny cel ponad wszelkimi podziałami. Bądźmy razem w tych trudnych chwilach próby – podsumowała Elżbieta Witek.

radiomaryja.pl

drukuj