fot. PAP/Tomasz Gzell

E. Rafalska: pracujemy nad rozwiązaniem poprawiającym sytuację emerytów

Pracujemy nad rozwiązaniem, które poprawiłoby sytuację najbiedniejszych emerytów – powiedziała dziś w TVP1 szefowa Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska. Polityk dodała, że to, czy wejdzie ono w życie, będzie wiadomo za ok. dwa miesiące.

W poniedziałek „Super Express” napisał, że szefowa resortu pracy chce wprowadzić dodatek dla najbiedniejszych emerytów w wysokości 500 zł. Elżbieta Rafalska powiedziała, że rząd bardzo poważnie traktuje problemy seniorów i chce ich wspierać, dając coroczny jednorazowy dodatek.

Minister Rafalska, pytana w TVP1 o te doniesienia, powiedziała, że MRPiPS pracuje obecnie „nad rozwiązaniem, które poprawiłoby sytuację emerytów znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji dochodowej”.

Przypomniała, że rząd podniósł niektóre świadczenia, w tym minimalne emerytury, ale brakowało „jednorazowego dodatku, który stanowiłby istotny zastrzyk finansowy” dla emerytów.

Jak mówiła min. Rafalska, obecnie resort pracy liczy koszty takiego rozwiązania, a to, czy wejdzie ono w życie, będzie wiadomo w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.

– (…) Kiedy będziemy mieć to uzgodnione z ministrem finansów, z wicepremierem Morawieckim, kiedy będzie zatwierdzanie budżetu – wyjaśniła Elżbieta Rafalska.

Minister dodała, że nowy projekt nie wejdzie w życie, jeśli miałby obciążyć budżet państwa.

Jeśli będzie przyjmowany budżet na 2018 rok, to nie możemy wprowadzać rozwiązania, którego skutki finansowe będą obciążały następny rok – zaznaczyła szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

1 marca wzrosły kwoty najniższych świadczeń wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renty rodzinnej wyniosą 1 tys. zł brutto, a renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy 750 zł.

Tegoroczna waloryzacja świadczeń polegała na podwyższeniu kwoty świadczenia obecnie przysługującej emerytowi lub renciście o wskaźnik waloryzacji – 100,44 proc. Podwyżka nie mogła być jednak niższa niż 10 zł – w przypadku emerytur, emerytur pomostowych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz rent rodzinnych, a 7,50 zł w przypadku rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy i 5 zł w przypadku emerytur częściowych.

Świadczenie przedemerytalne wynosi od 1 marca 1040 zł. Zmienione zostały też kwoty dodatków do świadczeń emerytalno-rentowych: dodatek pielęgnacyjny, za tajne nauczanie i dodatek kombatancki wynosi 209,59 zł, dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego całkowicie niezdolnego do pracy i samodzielnej egzystencji to 314,39 zł, dodatek dla sieroty zupełnej 393,93 zł, a dodatek kompensacyjny 31,44 zł.

PAP/RIRM

drukuj