Dziś w Watykanie kanonizacja Matki Teresy z Kalkuty

Dziś w Watykanie odbędzie się kanonizacja błogosławionej Matki Teresy z Kalkuty, założycielki Zgromadzenia Misjonarek Miłości. Główne uroczystości pod przewodnictwem Ojca św. Franciszka rozpoczną się o godz. 10.00 na placu św. Piotra. Transmisja w Radiu Maryja (10:00) i w TV Trwam (10:30).

Natomiast jutro sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej ks. kard. Pietro Parolin sprawował będzie dziękczynną Mszę św. za kanonizację. Tego samego dnia po raz pierwszy przypadać będzie liturgiczne wspomnienie św. Matki Teresy. Po południu będzie można uczcić jej relikwie w bazylice św. Jana na Lateranie.

Kanonizacja Matki Teresy z Kalkuty to wielkie święto wiary – powiedział ks. Jan Perszon, profesor nauk teologicznych. Przypomniał, że Matka Teresa z Kalkuty jest patronką ludzi wątpiących, żyjących w duchowej ciemności.

– Wielką radością, można powiedzieć zwycięstwem Ewangelii na naszych oczach jest to, że jest ona także patronką ludzi, którzy mają ogromne wątpliwości w wierze, ludzi, którzy żyją w jakiejś wielkiej ciemności duchowej, którzy nie mają wewnętrznej pociechy ani radości w modlitwie. Patronką ludzi, którzy szukają Boga, lgną do Niego, modlą się, a równocześnie przeżywają ogromną wewnętrzną pustkę i można powiedzieć nawet stan pewnej beznadziei – powiedział ks. prof. Jan Perszon.

Matka Teresa przyszła na świat 26 sierpnia 1910 r. w Skopje. Mając 18 lat wstąpiła do zgromadzenia loretanek. Rok później wyjechała do Indii, gdzie była nauczycielką w szkole dla dziewcząt.

Chcąc się zajmować ludźmi najbiedniejszymi i najbardziej opuszczonymi, założyła w 1949 r. Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Miłości. Obecnie liczy ono ponad 4,5 tys. członkiń w 133 krajach na wszystkich kontynentach.

W 1963 r. założyła męskie Zgromadzenie Braci Misjonarzy Miłości. W 1979 r. została uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla. Zmarła 5 września 1997 r. w Kalkucie. Papież Jan Paweł II ogłosił ją błogosławioną 19 października 2003 r.

RIRM

drukuj