„Nasz Dziennik”: Mordercy z orderami

Już kilkadziesiąt tysięcy osób apeluje do prezydenta o pozbawienie morderców mjr. Mariana Bernaciaka „Orlika” orderów Virtuti Militari – informuje „Nasz Dziennk” w artykule pt. „Mordercy z orderami”.

„Zwracamy się z apelem do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy o odebranie Orderów Virtuti Militari żołnierzom reżimu komunistycznego odznaczonym za udział w akcji przeciwko polskiemu podziemiu niepodległościowemu, w wyniku której poniósł śmierć mjr Marian Bernaciak ps. „Orlik” – czytamy w cytowanej przez „ND” petycji, którą podpisało w internecie już ponad 13,4 tys. osób.

Jak informuje „ND”, wraz z podpisami sygnatariuszy, którzy udzielali jej poparcia podczas Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, jest ich ok. 35 tys.

„Paczka z 20 tys. podpisów została złożona przez popierających akcję posłów PiS Michała Dworczyka i Jacka Sasina w Kancelarii Prezydenta już pod koniec marca 2016 r. Do sygnatariuszy nie docierają jednak żadne reakcje na apel” – czytamy.

Sygnatariusze apelu podkreślają, że należy odebrać order VM wszystkim, którzy niegodnie go otrzymali w okresie PRL. Podpisani pod petycją zwracają uwagę, że jest to przejaw elementarnej sprawiedliwości.

„Potrzebujemy szacunku dla samych siebie, naszych poprzedników, dla Polski, o którą walczyły pokolenia” – podkreślają uczestnicy akcji, cytowani przez „Nasz Dziennik”.

Najwyższy czas zmyć hańbę z największego polskiego odznaczenia bojowego – powiedział dr Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie.

Już w 2008 roku Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, przekazał Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej listę ponad stu żyjących Kawalerów Virtuti Militari, którym powinien on zostać niezwłocznie odebrany. Od tej chwili niestety sprawa utknęła w martwym punkcie. Zdaniem Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, ta sprawa powinna być jak najszybciej załatwiona, bo ma to wymiar co prawda symboliczny, ale jednak są jeszcze ludzie żyjący, którzy mordowali polskich patriotów i za to od namiestników Kremla w Warszawie dostawali najwyższe polskie oznaczenie bojowe. Naszym zdaniem, jako pierwszy powinien zostać pozbawiony orderu Virtuti Militari pośmiertnie współpracownik Informacji Wojskowej o pseudonimie „Wolski”, generał Wojciech Jaruzelski – akcentował dr Jerzy Bukowski.

Według dziennika, „Kancelaria, pytana o odebranie najwyższego polskiego odznaczenia wojskowego nie tylko mordercom Bernaciaka, ale i innym osobom, które otrzymały je za udział w zwalczaniu podziemia niepodległościowego, w momencie rozpoczęcia akcji poinformowała, że aktualnie nie prowadzi takich działań”.

Tymczasem; Prezydent RP na mocy ustawy o orderach i odznaczeniach ma prawo odebrać order Virtuti Militari. Powodem może być  dopuszczenie się czynu niegodnego orderu.

Nasz Dziennik/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl