fot. PAP/Grzegorz Michałowski

„Dziennik Gazeta Prawna”: Niemal cała Polska dotknięta niedoborem wody

Pandemia koronawirusa spowodowała wstrzymanie prac przeciwdziałającym skutkom suszy.  Tymczasem – jak napisał „Dziennik Gazeta Prawna” – niedoborem wody dotknięta jest niemal cała Polska. Według ekspertów może to skutkować wyższymi cenami produktów w sklepach. Ceny mogą też podbić przymrozki.

Pod koniec stycznia odnotowano rekordowo niski poziom wód powierzchniowych. Niemal 60 stacji wodowskazowych wskazywało na suszę hydrologiczną. Obecnie takich stacji jest 20. W ubiegłym roku natomiast – w tym samym czasie – było ich 7.

Edward Kosmal, przewodniczący rolniczej „Solidarności” w województwie zachodnio-pomorskim, przyznaje, że sytuacja jest poważna i potrzebne są działania rządu.

– Faktycznie obserwujemy, że od dwóch tygodni nie pada. Są rejony, że opady były bardzo małe nawet zimą. W zachodniopomorskim widzimy już symptomy suszy. Jeśli w najbliższych dniach nie spadnie deszcz, może się powtórzyć sytuacja z ubiegłego roku. Stoimy przed ciężkim dylematem, co dalej. Mamy utrudniony dostęp do wszelkiego rodzaju działań. Działalność rolników ogranicza się do własnego gospodarstwa. Rząd musi wykazać się sprawnością, żeby pomóc rolnikom – podkreślił Edward Kosmal.

Eksperci prognozują, że jeśli w najbliższym czasie nie spadnie deszcz sytuacja będzie jeszcze gorsza. A to dlatego, że gleba będzie całkowicie nieprzygotowana na zasiewy.

RIRM

drukuj