Dzięki wsparciu Caritas Polska pomoc otrzymało ponad 8700 syryjskich rodzin

Dzięki wsparciu Caritas Polska pomoc otrzymało ponad 8700 syryjskich rodzin. Caritas zrealizowała w Syrii 150 projektów ekonomicznych, a w ramach projektów edukacyjnych ufundowała stypendia dla 200 studentów z Aleppo – poinformowało w komunikacie przesłanym PAP Caritas Polska.

Jak poinformowali autorzy komunikatu, pod koniec listopada przedstawiciele Caritas Polska odwiedzili Syrię, aby monitorować działania organizacji w Aleppo, spotkać się z lokalnymi partnerami oraz rodzinami korzystającymi z pomocy polskich darczyńców.

„Podczas wizyty odwiedziliśmy kilka potrzebujących rodzin. Zostaliśmy poproszeni o przekazanie podziękowań polskim darczyńcom. Wiele z tych rodzin straciło cały swój dobytek oraz pracę i po raz pierwszy w życiu musiały zwrócić się o pomoc. W Aleppo jest bardzo niewiele rodzin, które nie potrzebują pomocy. Te zamożniejsze już dawno opuściły kraj w trosce o przyszłość swoich dzieci. Dzięki inicjatywom takim jak Rodzina Rodzinie mamy pewność, że pomoc trafia do osób najbardziej potrzebujących” – podkreślili autorzy komunikatu.

Poinformowali, że wsparcie od Caritas Polska otrzymało ponad 8700 syryjskich rodzin, a w pomoc zaangażowało się 20 tys. polskich darczyńców – rodzin, wspólnot parafialnych, instytucji, firm. Potrzebującym przekazano ponad 36 milionów złotych.

„Program świętował już drugą rocznicę powstania i będzie kontynuowany przez cały rok 2019. Przedstawiciele Kościołów w Aleppo w imieniu rodzin syryjskich w wyjątkowy sposób podziękowali Polakom za niesioną pomoc, za ich serce i wsparcie, które tworzy gorącą więź między nimi, by nigdy nie poczuli się sami w duchu Jezusa Chrystusa” – czytamy w komunikacie.

Według jego autorów, choć wojna w Syrii nie skończyła się, mieszkańcy nie chcą być zależni od pomocy z zewnątrz.

„Syryjczycy chcą pracować i odbudować potencjał swojego kraju. Zapewniając rodzinom zdolnym do pracy możliwość rozpoczęcia swojej działalności gospodarczej możemy postawić pierwsze kroki w odbudowie ekonomicznej kraju – która potrwa latami” – ocenili.

Autorzy komunikatu zaznaczyli, że w ramach pilotażowego projektu w 2018 r. sfinansowano już 150 projektów, w ramach których beneficjenci otrzymali szkolenie oraz sprzęt potrzebny do rozpoczęcia działalności – w zależności od zawodu, umiejętności i biznesplanu przygotowanego przez aplikanta. Są to m.in. warsztaty tkackie, szwalnie, sklepy spożywcze, małe restauracje uliczne, warsztaty samochodowe, zakup sprzętu dla elektryków, zakup używanych taksówek dla kierowców, warsztat kowalski, sklep z odzieżą.

Caritas Polska oraz Fundacja Świętego Mikołaja wspólnie zrealizowały także projekty edukacyjne. Są to m.in. stypendia dla 200 studentów w Aleppo, małe projekty edukacyjne dla dzieci i młodzieży, budowa dwóch świetlic popołudniowych, odbudowa boiska przy szkole al-Kalima i odbudowa placu zabaw w dzielnicy Sakhour. Ponadto Caritas zrealizowała projekty dotyczące zorganizowania wakacji dla młodzieży oraz wyjazdów integracyjnych dla osób niepełnosprawnych, rozpoczęcia inicjatywy „Szkoła Szkole”, zakupu odzieży zimowej dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz kompletów pielęgnacyjnych i ubrań dla niemowląt czy zakupu oleju opałowego na zimę (współfinansowane przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów).

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl