DRK: 55 osób zmarło w wyniku epidemii eboli

55 ofiar pochłonęła w Demokratycznej Rebublice Konga epidemia eboli, która od 1 sierpnia panuje w regionach Północne Kiwu oraz Ituri – poinformowało w poniedziałek tamtejsze ministerstwo zdrowia.

Zgodnie z komunikatem służb medycznych DRK do tej pory, oprócz 55 zgonów, zanotowano także 96 zachorowań na ebolę. 69 przypadków zostało potwierdzonych, natomiast 27 osób jest pod obserwacją.

Od połowy sierpnia w DRK odbywa się stosowanie eksperymentalnej terapii mAb114 przeciw chorobie wywołanej wirusem ebola. Kuracja została opracowana w Stanach Zjednoczonych; w tym celu wykorzystano przeciwciała uzyskane od osoby, która przeżyła epidemię z 1995 roku w mieście Kikwit, na zachodzie kraju. Podczas testów na małpach terapia dała 100-procentową skuteczność.

Kilka dni wcześniej rozpoczęło się podawanie eksperymentalnej szczepionki przeciwko wirusowi eboli. Jak poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia, do tej pory szczepionkę otrzymały 1273 osoby.

Na początku sierpnia w DRK poinformowano o nawrocie epidemii choroby wywoływanej przez wirusa eboli. Zaledwie tydzień wcześniej ogłoszono koniec walki z poprzednią epidemią. Nawiedziła ona ten kraj na początku maja, a walka nią trwała ok. miesiąca. W tym czasie zmarły 33 osoby, natomiast eksperymentalną szczepionkę podano ponad 3300 osobom.

W wyniku epidemii eboli w latach 2013-2016 w Gwinei, Liberii i Sierra Leone zmarło 11,3 tys. osób. Obecny wybuch epidemii eboli w DRK jest już 10. z kolei od 1976 roku.

Wirus ebola szerzy się poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zarażonych ludzi i zwierząt. Nie roznosi się drogą kropelkową. Jest w stanie przetrwać w organizmie nosiciela do roku i może zostać przeniesiony drogą płciową.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl