freepik.com

Dr n. med. R. Ryczek: Polscy lekarze nie musieli stawać przed wyborem komu udzielić pomocy

Polscy lekarze nie musieli stawać przed wyborem komu udzielić pomocy. To najważniejszy wniosek z działań podjętych w związku z epidemią koronawirusa, na jaki wskazał dr n. med. Robert Ryczek. Lekarz w marcu uczestniczył w misji medycznej we włoskiej Lombardii. We wtorek, razem z przedstawicielami rządu dokonał bilansu epidemii w Polsce.

W wystąpieniu dr n. med. Robert Ryczek podzielił się swoimi doświadczeniami z misji. Powiedział, że to były czasy mocno niepewne. Włosi polegli zwłaszcza na tym, że późno wprowadzili zasady izolacji społecznej – stwierdził lekarz.

Przypomniał też o dylemacie, przed jakim stanęli medycy w Lombardii.

– Mając jeszcze w pamięci rozmowy z kolegami włoskimi, którzy było  widać, że przeżywali jeszcze tę traumę, która ich dotknęła i jakby ktoś mnie zapytał jako lekarza, to powiedziałbym, że dla mnie najważniejsze jest to, że nie stanąłem przed taką koniecznością i nie było takiej potrzeby, żeby zastanawiać się komu udzielić pomocy, którego pacjenta możemy ratować. My nie mieliśmy po prostu takiej sytuacji, że życie nas do tego zmusiło, że mieliśmy ograniczone środki, nie mogliśmy pomocy udzielić każdemu i to jest dla mnie, dla lekarza, rzecz, informacja i wniosek z tego płynący najważniejszy – podkreślił dr n. med. Robert Ryczek.

Według przedstawicieli rządu, sytuacja epidemiczna w Polsce jest jedną z najlepszych w Europie i na świecie. Dotychczas w naszym kraju odnotowano ponad 24 tys. zachorowań na koronawirusa.

 

RIRM

drukuj