fot. pixabay.com

Dr M. Kondras: Polska ma niecałe 30 lat, żeby zrównoważyć emisję przez pochłanianie

Mamy niecałe 30 lat, żeby w Polsce zrównoważyć emisję przez pochłanianie. Dlatego prowadzone są intensywne badania naukowe ws. sekwestracji dwutlenku węgla w różnych siedliskach. Zastanawiamy się, jak najlepiej będzie gospodarować siedliskami, żeby były one bogate pod kątem bioróżnorodności, ale jednocześnie jak najbardziej pochłaniały dwutlenek węgla – powiedział dr Marek Kondras, wykładowca Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, w sobotnich „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

W sobotę w murach Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu  odbyła się konferencja naukowa „Współczesne wyzwania ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju”.

– Tematyka była bardzo zróżnicowana. Poruszane były takie aspekty, jak sekwestracja dwutlenku węgla w różnych siedliskach, kwestie prawne dot. Zielonego Ładu czy przemysł rolno-środowiskowy pod kątem ochrony środowiska. Wystąpienia wygłosili także absolwenci studiów podyplomowych z kierunku ochrony środowiska. Mówili oni m.in. o energii odnawialnej, o działalności śp. prof. Jana Szyszko czy o gospodarce leśnej. To główne kierunki, jakie były poruszane na konferencji – wskazał dr Marek Kondras.

Wykładowca Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie zwrócił uwagę na temat dwutlenku węgla, który pojawiał się w wielu wystąpieniach. Jak powiedział, kwestia ta jest tak ważna, ponieważ niedługo w życie wejdą zapisy Europejskiego Zielonego Ładu.

– Do 2050 r. wszystkie kraje unijne mają być neutralne klimatycznie, tzn. wszystkie emisje będą musiały być zrównoważone pochłanianiem przez lasy, grunty rolne czy mokradła. Pozostaje nam niecałe 30 lat, żeby w Polsce zrównoważyć emisję przez pochłanianie. Dlatego prowadzone są intensywne badania naukowe ws. sekwestracji dwutlenku węgla w różnych siedliskach. Zastanawiamy się, jak najlepiej będzie gospodarować siedliskami, żeby były one bogate pod kątem bioróżnorodności, ale jednocześnie jak najbardziej pochłaniały dwutlenek węgla – mówił.

Dr Marek Kondras odniósł się także do postaci śp. prof. Jana Szyszko, który – jak podkreślił gość Radia Maryja – „na pierwszym miejscu był nauczycielem. W sferze prywatnej był człowiekiem bardzo życzliwym”.

– Posiadał ogromną wiedzę, zajmował wiele eksponowanych stanowisk. Równocześnie można było z nim porozmawiać na przyziemne tematy. (…) Badania, które rozpoczął prof. Jan Szyszko, są kontynuowane – zapewnił wykładowca Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Całą audycję z udziałem dr. Marka Kondrasa można odsłuchać [w tym miejscu]

radiomaryja.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl