Dr Kawęcki: zmiana miejsca obchodów to część prowokacji KOD

Zmiana miejsca obchodów rocznicy Sierpnia’80 przez Komitet Obrony Demokracji to dalszy ciąg prowokacji – przekonywał w czwartkowym „Polskim punkcie widzenia” na antenie TV Trwam politolog dr Krzysztof Kawęcki.

Pomorski tzw. Komitet Obrony Demokracji zmienił miejsce swoich obchodów rocznicy Sierpnia‘80 na okolice Sali BHP. To najbliższe sąsiedztwo placu Solidarności, gdzie 31 sierpnia NSZZ „Solidarność” zorganizuje uroczystości 37. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.

Historyk Krzysztof Kawęcki wskazał, że zmiana miejsca obchodów przez KOD to dalszy ciąg prowokacji, której mottem jest działanie w myśl: „ulica-zagranica”.

– Ich działanie jest absolutnie prowokacyjne i świadome, obliczone na jakąś rozróbę, scenariusz, o którym już wielokrotnie mówiliśmy, czyli „ulica-zagranica”. W tym momencie ulica – a później zagranica pokaże pewien przekaz. Niewątpliwie 31 sierpnia, kiedy będą obchody, będzie też wiele zagranicznych stacji telewizyjnych. To kolejne działanie na rzecz destabilizacji państwa polskiego, które realizuje KOD. Co do wartości, na pewno nie są to wartości patriotyczne. Jakie wartości są bliższe liderowi KOD-u? Myślę, że tęczowe – sam się do tego przyznawał – a nie solidarnościowe – mówił gość TV Trwam.

KOD chciał zorganizować 31 sierpnia na gdańskim Placu Solidarności obchody 37. rocznicy Sierpnia ’80. Uzyskał na to zgodę władz Gdańska. Kulminacją tych obchodów miał być wieczorny wiec z udziałem m.in. Lecha Wałęsy. Tradycyjnie 31 sierpnia wieczorem na placu składają też kwiaty wracający z popołudniowej Mszy św. w kościele św. Brygidy uczestnicy uroczystości rocznicowych organizowanych przez „Solidarność” [czytaj więcej].

RIRM

drukuj