Autorstwa Gian Marco Anzellotti, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=44175342

Dowództwo Generalne RSZ: wstrzymano loty na samolotach M-346

Podczas lotu szkolnego samolotem M-346 „Bielik” we wtorek doszło do niekontrolowanego oddzielenia się owiewki. Pilot bezpiecznie wylądował. Do czasu wyjaśnienia okoliczności i przyczyn zdarzenia loty na samolotach M-346 zostały wstrzymane – podało w środę Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Wydział działań komunikacyjnych dowództwa przekazał, że nad terenem powiatu łukowskiego, we wtorek, 5 grudnia, w godzinach przedpołudniowych, doszło do zdarzenia lotniczego z udziałem samolotu M-346 z 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie.

Podczas wykonywania lotu szkolnego doszło do niekontrolowanego oddzielenia się owiewki. Pilot bezpiecznie wylądował na lotnisku 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie.

Wojsko zaznaczyło, że zdolność pilota do szybkiego podejmowania decyzji, umiejętności pilotażowe oraz opanowanie i koncentracja w sytuacji kryzysowej okazały się kluczowe.

„Asysty w sytuacji kryzysowej udzielił pilot lecący w formacji, który koordynował służby ruchu lotniczego, prowadząc korespondencję radiową oraz wizualnie zweryfikował uszkodzenie samolotu i prawidłową konfigurację do lądowania” – podało DGRSZ.

Dowództwo podkreśliło, że wojskowi piloci są przygotowani, aby radzić sobie z różnymi sytuacjami, a ich umiejętności są poddawane regularnym treningom w przypadku wystąpienia sytuacji awaryjnej w locie, aby utrzymać wysoki poziom wyszkolenia, także w warunkach ekstremalnych.

Zgodnie z obowiązującymi w takich przypadkach procedurami okoliczności i przyczyny zdarzenia wyjaśnia Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego. Do czasu wyjaśnienia okoliczności i przyczyn zdarzenia loty na samolotach M-346 zostały wstrzymane.

M-346 pojawiły się w Siłach Powietrznych RP w 2016 roku jako następcy samolotu szkolnego TS-11 „Iskra”. Maszyny wykorzystywane są do zaawansowanego szkolenia lotniczego.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl