(fot. PAP)

Dopalacze będą traktowane jak narkotyki 

114 substancji psychoaktywnych, które są wykorzystywane w dopalaczach, ma być wkrótce narkotykami.

Rząd na posiedzeniu zajmie się dziś projektem nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Substancje będą podlegały nadzorowi policji. Ich posiadanie będzie przestępstwem.

Poseł Marcin Witko z sejmowej Komisji Zdrowia podkreślił, że działania rządu w tym zakresie są niewystraczające. Dodaje, że młodzież ma coraz łatwiejszy dostęp do substancji odurzających, niekiedy nawet w szkołach.

– Dobrze, że rząd podejmuje pracę. Szkoda tylko, że tak późno w kwestii zaostrzenia sprzedaży dopalaczy. Są to pewne środki odurzające o charakterze narkotycznym. Zaostrzenie dostępności tych środków również ograniczy to, że młodzież będzie z takich niestosownych środków spożywczych korzystała – powiedział Marcin Witko.

Dopalacze masowo pojawiły się na rynku przed kilkoma laty. Sprzedawano je w specjalnych sklepach, korzystając z luk w prawie. W listopadzie 2010 r. Sejm uchwalił ustawę, która zdelegalizowała ich sprzedaż w Polsce.

Służby sanitarne przeprowadziły akcję, w wyniku której zamknięto prawie 1400 sklepów oferujących te substancje.

Za wprowadzanie do obrotu szkodliwych substancji i narażanie w ten sposób życia i zdrowia wielu osób grozi kara do 8 lat więzienia.

RIRM

drukuj