Do sejmowej Komisji Finansów Publicznych trafiły rozwiązania uzupełniające tzw. tarczę antykryzysową

Tarcza antykryzysowa ma zostać uzupełniona o nowe rozwiązania. Chodzi o zapisy dotyczące m.in. przedsiębiorców zatrudniających od 10 do 49 pracowników oraz rolników objętych kwarantanną. Rządowy projekt ustawy w tej sprawie będzie procedowany i został skierowany przez Sejm do Komisji Finansów Publicznych.

Tarcza antykryzysowa, która ma za zadanie pomóc polskim przedsiębiorcom i ich pracownikom w przejściu przez kryzys wywołany pandemią koronawirusa, weszła w życie z początkiem kwietnia. Chęć skorzystania z pakietu rozwiązań zadeklarowały już setki tysięcy Polaków – podkreśliła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

– Na tę chwilę zostało złożonych ponad 340 tys. wniosków – poinformowała minister Marlena Maląg.

We wtorek padły nowe propozycje, rozszerzające pakiet pomocowy dla przedsiębiorców.

– Przedsiębiorca zatrudniający od 10 do 49 pracowników będzie mógł liczyć na 50-procentową ulgę w składkach na ubezpieczenia społeczne – powiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Zapowiedziała także uruchomienie pożyczek dla firm, które znalazły się w kłopotach.

– Drugi ważny element płynnościowy, który pojawia się w tej ustawie, to jest nowy fundusz, który będzie uruchamiał Bank Gospodarstwa Krajowego. Będzie to fundusz gwarancji płynnościowych. Jest to instrument, który jest skierowany do średnich i dużych firm. On pozwala zaciągnąć kredyt gwarantowany do 80 procent. Wartość całkowita kredytu może sięgać 250 milionów zł – wskazała Jadwiga Emilewicz.

Z tego funduszu – jak zaznaczyła minister rozwoju – będą mogły być także finansowane odsetki od kredytów.

Ci, którzy znaleźli się dziś w trudnościach i mają kłopoty z ratalną spłatą kredytów, mogą już – na podstawie umowy banków z panem prezydentem – prosić o wakacje kredytowe. Natomiast jeśli stać ich na spłatę, ale jest to dla nich dziś trudniejsze, będą mogli skorzystać z dopłat do odsetek na mocy ustawy, którą dziś przyjął rząd – poinformowała Jadwiga Emilewicz.

Z kolei wsparcie pożyczkowe dla małych firm – z 15-miesięczną karencją w spłacie – będzie oferowała Agencja Rozwoju Przemysłu. Wprowadzono także propozycję dłuższego postojowego dla samozatrudnionych i pracowników na umowie cywilnoprawnej. Pomoc otrzymają także rolnicy, którzy ze względu na obowiązkową kwarantannę lub pobyt w szpitalu w związku z koronawirusem nie mogą wykonywać swojej pracy.

Całość pakietu uzupełniającego do tarczy antykryzysowej wyniesie ponad 11 miliardów złotych.

TV Trwam News

drukuj