fot. PAP/EPA

Do Polski przybędzie dziś premier Węgier

Wiktor Orban spotka się z premier, a także weźmie udział w debacie gospodarczej. Rozmowy szefów rządów mają dotyczyć współpracy w Grupie Wyszehradzkiej, a także polityki Rosji wobec państw Partnerstwa Wschodniego, w tym sytuacji na Ukrainie.

Orban w ostatnim czasie zacieśni kontakty z Rosją, co krytykuje Zachód. Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk z sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych powiedziała, że Węgry prowadzą politykę autonomiczną wobec UE.

– Orban prowadzi politykę i z UE i z Rosją, a patrzy na skuteczność polityki UE przez pryzmat swojego kraju. Może być tak, że gdybyśmy się postawili okoniem, a mamy swoje zdanie, to my i Węgrzy zostajemy, a interesy z Rosją zrobią Niemcy. Ja, jako polityk, analizuję to znacznie szerzej nie zapominając, że jest to przywództwo swojego kraju, który zrobił porządek ze środowiskami lewicującymi i lewicą – powiedziała poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk.

Od czasu wybuchu kryzysu na Ukrainie węgierski premier wyrażał ubolewanie z powodu oddalania się UE od Rosji i przestrzegał przed zbyt pochopnymi ocenami polityki Kremla.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj