Żółwie błotne 1 fot. Sławomir Cichy Nadleśnictwo Siewierzna

Do Nadleśnictwa Siewierz trafiły z Warszawy kolejne dwa żółwie błotne

Stado żółwi błotnych w zbiorniku przy Nadleśnictwie Siewierz powiększyło się o kolejne dwa osobniki. To już niemal trzy lata od momentu, kiedy sześć żółwi zostało przywiezionych z warszawskiego ZOO i świetnie czuje się w stworzonym przez leśników stanowisku.

W ubiegłym roku, podczas badania kontrolnego okazało się, że wszystkie sporo przyrastają na wadze, a to oznacza, że mają tu idealne warunki do życia – mówił Adam Hryniewicz, herpetolog z ZOO w Warszawie, dodając, że przywiezione przez niego dwa kolejne okazy (samiec i samica) powinny szybko zadomowić się w nowych warunkach.

Leśnicy niemal do ostatniej chwili czekali na wszystkie zgody, pozwalające na transport i wprowadzenie do środowiska kolejnych żółwi.

Przepisy w tym zakresie są bardzo rygorystyczne. Jednak spełniamy wszystkie wymogi, aby w warunkach kontrolowanych móc roztoczyć opiekę nad gatunkiem ściśle chronionym. Nie mieliśmy zatem wątpliwości, że uda nam się pozyskać kolejne osobniki, nie wiedzieliśmy tylko, kiedy to nastąpi – wskazał Grzegorz Cekus, nadleśniczy Nadleśnictwa Siewierz.

Żółwie błotne fot. Sławomir Cichy Nadleśnictwo Siewierz

Żółwie do zbiornika 24 maja 2022 r. wpuścili Jurand Irlik, zastępca dyrektora regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach oraz Przemysław Skrzypiec, zastępca dyrektora RDOŚ w Katowicach.

W mojej trzydziestoletniej karierze to było zupełnie nowe i niezwykle zadanie. Prywatnie – duże przeżycie –  powiedział nam Jurand Irlik.

Herpetolog Adam Hryniewicz zadbał o to, by żółwie były bezpieczne zarówno podczas transportu, jak i wprowadzania do środowiska.

Lateksowe rękawiczki przy kontakcie z żółwiami to wymóg bezpieczeństwa nie dla ludzi, a dla gadów. Lepiej, żeby nie miały kontaktu z człowiekiem – mówił.

Leśnicy z Siewierza czynią starania, aby uzyskać zgodę na poszukiwania żółwi błotnych w terenie. Jak się bowiem okazuje, na terenie Nadleśnictwa istnieją miejsca i pewne znaki charakterystyczne, które sugerują, że mogą tam występować w stanie naturalnym.

Żółw błotny od 1996 r. jest na czerwonej liście IUCN, a w polskiej Czerwonej Księdze od 2001 r. Największe ostoje tego gada w Polsce znajdują się m.in. w Sobiborskim Parku Krajobrazowym – rezerwat przyrody Żółwiowe Błota; Poleskim Parku Narodowym, Drawieńskim Parku Narodowym, Parku Narodowym „Bory Tucholskie”, Kozienickim Parku Krajobrazowym, Zaborskim Parku Krajobrazowym, Puszczy Augustowskiej, rezerwacie przyrody Jezioro Orłowo Małe, Parku Krajobrazowym Puszcza Zielonka, Puszczy Rzepińskiej – Ilanka, okolicy Chojnika w powiecie ostrowskim oraz okolicy Szczecina, rezerwacie przyrody „Ostoja Żółwia Błotnego” w gminie Osieczna koło Leszna i rezerwacie Przyrody „Borowiec” w gminie Przyłęk, a także u ujścia rzeki Drwęcy do Wisły (okolice Torunia). Na stałe monitorowanych jest 10 stanowisk w Polsce.

Sławomir Cichy/Nadleśnictwo Siewierz

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl