Do Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu trafiły kolejne eksponaty. To m.in. szabla, której historia jest niezwykle ciekawa

Do przekazania eksponatów dla toruńskiego muzeum doszło w trakcie sobotniej konferencji „Bezpieczeństwo gospodarcze Polski” zorganizowanej w Akademii Kultury i Społecznej w Toruniu. Muzeum „Pamięć i Tożsamość” wzbogaciło się o szablę z okresu Bitwy pod Somosierrą oraz o specjalne znaczki pocztowe ze św. Janem Pawłem II czy św. siostrą Faustyną.    

– Pamiętamy, że kiedy odbywała się bitwa pod Samosierrą (30 listopada 1808 – red.) Francuzi stwierdzili, że ten wąwóz jest nie do zdobycia. Polacy zdobili go w 8 minut. Właśnie z tamtego okresu i miejsca otrzymaliśmy szablę. Było tylko 1000 takich szabli. Jedna z nich trafi do muzeum – powiedział Andrzej Jaworski, przewodniczący Rady Instytutu „Pamięć i Tożsamość”.

Do Muzeum „Pamięć i Tożsamość” trafią również specjalne wydania znaczków pocztowych z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, św. siostrą Faustyną i pierwsze wydanie znaczka z katastrofy smoleńskiej.

– Myślę, że to również będzie cenna pamiątka, która znajdzie się w naszym Muzeum. Bardzo dziękuję wszystkim ofiarodawcom – zaznaczył Andrzej Jaworski.

https://twitter.com/MariuszOlchowik/status/1540619850371973121

Ponadto kapituła odznaczyła Medalem Orła 1920 roku za pomoc dla Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im Jana Pawła II w Toruniu wiceministra Andrzeja Śliwkę oraz wiceministra Michała Wiśniewskiego.

TV Trwam News/radiomaryja.pl

drukuj