fot. pixabay.com

Do końca miesiąca pierwszy stopień alarmu w cyberprzestrzeni

Do końca miesiąca obowiązuje pierwszy stopień alarmu w cyberprzestrzeni, wprowadzany, żeby zwiększyć czujność administratorów sieci komputerowych – powiedział w sobotę rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych, Stanisław Żaryn.

Wprowadzenie stopnia alarmowego ALFA-CRP oznacza, że osoby odpowiedzialne za systemy teleinformatyczne w instytucjach państwowych i obiektach infrastruktury krytycznej muszą wprowadzić dodatkowe mechanizmy monitorowania i przeciwdziałania zagrożeniom.

Pierwszy stopień alarmowy w cyberprzestrzeni ALFA-CRP premier Mateusz Morawiecki wprowadził na terenie całego kraju od godz. 23.59 15 lutego do godziny 23.59 w poniedziałek 28 lutego. O tej decyzji premiera informowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Stanisław Żaryn powiedział, że wniosek o wprowadzenie tego podstawowego stopnia został skierowany przez szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego do premiera w związku z ryzykiem wystąpienia zagrożeń w cyberprzestrzeni. Zaznaczył, że wniosek bazuje na wewnętrznych analizach ABW dot. bieżącej sytuacji.

Alarm CRP jest wprowadzany w sytuacji zagrożenia o charakterze terrorystycznym, które dotyczy systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów, które wchodzą w skład infrastruktury krytycznej.

Wprowadzenie tego stopnia alarmowego oznacza, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Chodzi o możliwość ewentualnego naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.

Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane policji za pośrednictwem numeru telefonu 112.

Stopnie alarmowe lub stopnie alarmowe CRP wprowadza, zmienia i odwołuje w drodze zrządzenia Prezes Rady Ministrów na podstawie ustawy z czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych. Są cztery stopnie alarmu: ALFA, BRAVO, CHARLIE i najwyższy DELTA.

Ostatnio w 2021 r. alarm ALFA-CPR obowiązywał podczas katowickiego Szczytu Cyfrowego ONZ IGF (Internet Governance Forum) – od 6 grudnia do 10 grudnia a w 2022 r. – między 8 a 23 stycznia – po ataku na ukraińskie strony rządowe, gdy zablokowanych było blisko 70 serwisów.

PAP/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl