fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Do końca maja Koła Gospodyń Wiejskich mogą zgłaszać się do „Bitwy Regionów”

Rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń do największego konkursu kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich – „Bitwy Regionów”. Oceniany będzie zarówno pomysł na regionalną potrawę jak i jej prezentacja w formie krótkiego filmu wideo. Prace konkursowe oraz formularz zgłoszeniowy w konkursie „Bitwa Regionów” należy przesłać do końca maja.

„Bitwa Regionów” to konkurs organizowany już po raz szósty przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

– Z jednej strony chcemy podkreślić zaangażowanie Kół Gospodyń Wiejskich w dbałość o kultywowanie tradycji kulinarnych swoich regionów, ale z drugiej strony zachęcić każdego z nas, żeby kupować i korzystać z produktów regionalnych, które są wytwarzane w danym regionie, żeby wspierać polskich rolników – mówi wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka.

Ze względu na pandemię tegoroczna edycja konkursu częściowo przeniesie się do przestrzeni wirtualnej.

– W pierwszym etapie Koła Gospodyń Wiejskich będą mogły przesłać film trwający do dwóch minut, który będzie przedstawiał przepis na konkretne danie. Chcemy także, żeby w czasie filmu gospodynie opowiedziały o danym produkcie regionalnym, a także o historii dania – wyjaśnia Anna Gembicka.

Koło Gospodyń Wiejskich „Królewianki” z Kalinówki Królewskiej bierze udział w „Bitwie Regionów” po raz trzeci.

– Wystawiłyśmy już przepis mięsny. Były to roladki, ale ze względu na pandemię konkurs nie doszedł do skutku. Mamy nadzieję, że w tym roku będziemy mieli więcej szczęścia. Oczywiście stratujemy, ale przepisu na razie nie zdradzimy – mówi Bożena Gawryło z KGW „Królewianki” z Kalinówki Królewskiej.

Choć panie z Kół Gospodyń Wiejskich zajmują się nie tylko przygotowywaniem słodkości i innych potraw, organizują różnego rodzaju spotkania artystyczne, pomagają w czasie pandemii osobom starszym, to jednak najbardziej słyną ze swoich zdolności kulinarnych – podkreśla Aneta Kitlas, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Jasionówce.

– Obecnie realizujemy cykl filmów promujących przepisy lokalne gospodyń, szczególnie z terenu Kalinówki Królewskiej. Mamy za sobą już cztery filmiki, które cieszą się dość dużym zainteresowaniem – mówi Aneta Kitlas.

Wkład Kół Gospodyń Wiejskich w życie lokalnej społeczności jest nieoceniony – dodaje Kamila Grzywaczewska, dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Lublinie.

– To są panie, które tak naprawdę potrafią zrobić coś z niczego; panie, które mają wielką zdolność rękodzielniczą. Tak naprawdę można się od nich wiele nauczyć. To są panie, które aktywizują lokalną społeczność i bardzo prężnie działają w małych ojczyznach – zaznacza Kamila Grzywaczewska.

Prace konkursowe oraz formularz zgłoszeniowy w konkursie „Bitwa Regionów” należy przesłać do końca maja. W tym roku pula nagród wyniesie ponad 35 tys. złotych. Który zespół stanie na podium? Przekonamy się jesienią podczas wielkiego finału.

 

TV Trwam News

drukuj