Dni Ułana w Poznaniu

W Poznaniu trwa święto 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Już 28. raz miasto zaangażowało się w organizację tej uroczystości. 

Dzisiejsze uroczystości rozpocznie Msza święta w sanktuarium na Wzgórzu Przemysła. Po Eucharystii zgromadzeni przeniosą się pod pomnik Pułku i na Stary Rynek. Dotrą tam ułani, którzy wyruszą z Woli i będą zdążać ulicami miasta, przez park Sołacki, al. Wielkopolską i Mostem Teatralnym. Stamtąd wyruszą na Cytadelę, gdzie odbędzie się festyn kawaleryjski.

– Dzisiaj odbędzie się przemarsz ulicami miasta. Sprawowana będzie również Msza św. za poległych Ułanów Poznańskich. W tym roku w defiladzie tj. przemarszu konnym będą uczestniczyły wozy bojowe Rosomaki 15. Batalionu Ułanów Poznańskich. Będziemy się  kierować na poznańską cytadelę gdzie odbędzie się festyn – powiedział Jakub Kolańczuk, zastępca prezesa Towarzystwa Byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich.

W tym roku obchody rozpoczęły się na 18 kwietnia na Hipodromie Wola, gdzie można było zobaczyć XXIII Kawaleryjskie Zawody Militari oraz II Światowe Mistrzostwa Kawalerii.

Uroczyste obchody Dni Ułana zaczęły się od capstrzyku tj. uroczystym przemarszem w szyku pieszym od pl. Mickiewicza, ul. Św. Marcin, al. Marcinkowskiego, ul. Paderewskiego do ul. Ludgardy pod Pomnik 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Przemarsz prowadzony był przez Szwadron Honorowy 15. Batalionu Ułanów Poznańskich z udziałem Kompanii Honorowej Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych i przybyłych gości. Przed maszerującymi szła Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych. Pod pomnikiem 15. Pułku Ułanów odbył się Apel Poległych.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl