Deputowany niemieckiej CDU: partie koalicji wciąż nie porozumiały się w sprawie migracji

Partie koalicji rządzącej w Niemczech nie porozumiały się w sprawie polityki migracyjnej w trakcie czterogodzinnych rozmów we wtorek wieczorem; potrzebny jest dalszy dialog – poinformował dzisiaj wysoki rangą przedstawiciel jednego z tych ugrupowań, CDU.

Zapytany, czy trzy partie – chadeckie CDU i CSU oraz socjaldemokratyczna SPD – znalazły sposób na zakończenie sporu, który grozi rozpadem koalicji, przewodniczący frakcji CDU/CSU w Bundestagu Volker Kauder powiedział: „Nie i nie należało się tego spodziewać, bo komisje partyjne spotkają się w niedzielę”.

Sytuacja jest „bardzo poważna” – ocenił.

„Zobaczyliśmy w rozmowach, że nie chodzi o drobiazg, tu chodzi o coś kluczowego i ważnego. Musimy ze sobą rozmawiać” – dodał.

Także wypowiadająca się dzisiaj szefowa SPD Andrea Nahles oceniła, że sytuacja w koalicji jest bardzo napięta.

„Nie zadowala nas, że w tym tygodniu mamy zastój i nie wiadomo, co się stanie” – powiedziała.

Zapytana, czy jej partia przygotowuje się już do przedterminowych wyborów, odparła: „Nie wiem. Szczerze mówiąc, obserwujemy, co się wydarzy”.

Siostrzana partia CDU kanclerz Angeli Merkel, działająca tylko w Bawarii CSU, domaga się jednostronnego zaostrzenia polityki azylowej, żądając zakazu wjazdu dla imigrantów, którzy złożyli już wniosek o azyl w innym kraju Unii Europejskiej lub nie posiadają dokumentów. CDU, kierowana przez Angelę Merkel, dopuszcza takie rozwiązanie tylko w porozumieniu z innymi krajami UE.

Przywódca CSU i minister spraw wewnętrznych w rządzie Angeli Merkel Horst Seehofer powiedział w niedawnym wywiadzie prasowym, że popiera rozwiązanie kwestii imigracji na poziomie europejskim, ale zastrzegł, że jeśli czwartkowo-piątkowy szczyt UE nie przyniesie skutecznych rozwiązań, to migranci, którzy zarejestrowali się już w innym kraju unijnym, będą odsyłani z niemieckiej granicy.

CSU ma 1 lipca ocenić rezultaty ewentualnego porozumienia w sprawie migracji, o jakie kanclerz Angela Merkel będzie zabiegała na szczycie UE. W niedzielę w Brukseli odbyło się nieformalne spotkanie przedstawicieli 16 państw UE w sprawie migracji, ale nie przyniosło żadnych ustaleń.

PAP/RIRM

drukuj