D. Trump po rozmowie z Xi: „duży postęp” ws. ewentualnej umowy z Chinami

Prezydent USA Donald Trump ocenił w sobotę po rozmowie telefonicznej z przywódcą Chin Xi Jinpingiem, że osiągnięto „duży postęp” w kwestii zawarcia ewentualnej umowy między Stanami Zjednoczonymi a ChRL.

„Właśnie miałem długą i bardzo dobrą rozmowę z prezydentem Xi z Chin” – napisał Donald Trump na Twitterze.

„Umowa idzie bardzo dobrze. Jeśli ją zawrzemy, to będzie ona bardzo obszerna, obejmująca wszystkie tematy, obszary i punkty sporne. Osiągnęliśmy duży postęp!” – dodał.

Z kolei media chińskie poinformowały, że Xi w rozmowie z amerykańskim przywódcą wyraził nadzieję, że relacje między Pekinem i Waszyngtonem będą „skoordynowane, oparte na współpracy i stabilne”, a umowa obopólnie korzystna. Podkreślił również, że obie strony pracują, by wcielić w życie postanowienia osiągniętego ostatnio konsensusu.

Chiny i USA toczą spór, określany przez chińskie ministerstwo handlu jako największa wojna handlowa w historii gospodarki. Waszyngton wprowadził już karne taryfy na chiński eksport do USA wart 250 mld dolarów rocznie, na co Pekin odpowiedział cłami na amerykańskie produkty warte 110 mld dolarów rocznie.

Xi i Trump uzgodnili jednak na spotkaniu w Argentynie 1 grudnia rozejm w wojnie celnej. Ma on obowiązywać przez 90 dni, w czasie których toczone będą dalsze negocjacje handlowe. Waszyngton zgodził się nie podnosić w tym czasie ceł na chińskie towary warte 200 mld dolarów rocznie, co wcześniej planował.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl