fot. Caritas Polska

D. Chylewska z Caritas Polska w Radiu Maryja: Żadna nasza akcja nie mogłaby się wydarzyć, gdyby nie darczyńcy, którzy decydują się, żeby wspierać nasze akcje i podobnie jest z „Tornistrem Pełnym Uśmiechów”

Żadna nasza akcja nie mogłaby się wydarzyć, gdyby nie darczyńcy, dobroczyńcy, partnerzy biznesowi, najróżniejsi ludzie dobrej woli, którzy decydują się, żeby wspierać nasze akcje. Podobnie jest z „Tornistrem Pełnym Uśmiechów”. W najbliższą niedzielę odbędzie się finał. To jest zawsze taki ważny dla nas moment – trochę uroczysty, a trochę radosny, bo to jest moment, kiedy widzimy te dzieci, które odbierają plecaki (…). W tym roku również będzie zorganizowany piknik rodzinny, występy orkiestry dętej, różne zjeżdżalnie, atrakcje dla dzieci. Zawsze Koła Gospodyń Wiejskich organizują smakołyki na tę uroczystość. Odbywa się też bardzo uroczysta Msza święta – powiedziała Dominika Chylewska z działu komunikacji Caritas Polska w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

W niedzielę obędzie się finał XV edycji akcji „Tornister Pełen Uśmiechów”.

To jest już flagowa akcja Caritas Polska, która rozpoczęła się w 2008 roku i narodziła się z potrzeby. Zauważyliśmy, że sierpniowy okres to jest moment, kiedy rodzice mierzą się z wyzwaniem zainwestowania dużej ilości pieniędzy w książki, tornistry, wyprawkę szkolną. To jest często dla rodziny niemały wydatek, a w szczególności niemały wydatek dla tych najbardziej potrzebujących, którzy po prostu – można powiedzieć – „wiążą koniec z końcem” i ten tornister, który pojawia się jako wsparcie od Caritas dzięki naszym darczyńcom, to jest ten moment, kiedy przed wrześniem rodziny mają jeden problem mniej – zauważyła Dominika Chylewska.

Dodała, że przez te lata Caritas przekazała 210 tys. wyprawek szkolnych.

W tym roku plecaki otrzyma 15 tys. dzieci. Z roku na rok akcja się rozrasta i staje się coraz większa – wyjaśniła.

Akcja „Tornister Pełen Uśmiechów” trafia również poza granice naszej Ojczyzny.

Już od paru lat staramy się wspierać też dzieci za granicą, ale też dzieci uchodźcze, które znajdują się w Polsce. Część plecaków trafi do Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom, które znajdują się na terenie Polski. Chodzi głównie o dzieci z Ukrainy, ale też nie tylko one je otrzymają. Za granice Polski wyjedzie 5 tys. paczek na Ukrainę, 2 tys. plecaków dodatkowych na Białoruś i Litwę i 700 plecaków, które specjalnym wojskowym transportem humanitarnym we wrześniu polecą do Libanu i Syrii – poinformował gość Radia Maryja.

Dominika Chylewska zwróciła uwagę, że akcja „Tornister Pełen Uśmiechów” nie mogłaby się odbyć, gdyby nie ludzie dobrej woli, którzy wspierają ją finansowo.

Żadna nasza akcja nie mogłaby się wydarzyć, gdyby nie darczyńcy, dobroczyńcy, partnerzy biznesowi, najróżniejsi ludzie dobrej woli, którzy decydują się, żeby wspierać nasze akcje. Podobnie jest z „Tornistrem Pełnym Uśmiechów”. W najbliższą niedzielę odbędzie się finał. To jest zawsze taki ważny dla nas moment – trochę uroczysty, a trochę radosny, bo to jest moment, kiedy widzimy te dzieci, które odbierają plecaki (…). W tym roku również będzie zorganizowany piknik rodzinny, występy orkiestry dętej, różne zjeżdżalnie, atrakcje dla dzieci. Zawsze Koła Gospodyń Wiejskich organizują smakołyki na tę uroczystość. Odbywa się też bardzo uroczysta Msza święta – wskazała.

https://twitter.com/CaritasPolska/status/1692154278998122620

Wyjaśniła także, że realizacją pomocy zajmują się Caritas diecezjalne, bo to one są najbliżej parafii i potrzebujących.

Jeżeli ktoś potrzebuje pomocy, to właśnie wtedy lokalna Caritas jest tym najlepszym miejscem, żeby się zgłosić i o tym powiedzieć. Natomiast jeżeli chodzi o projekty zagraniczne, to tutaj również pracujemy z naszymi partnerami Caritas, tylko że zagranicą – dodała.

Tak wyglądał finał akcji „Tornister Pełen Uśmiechów” w 2022 roku:

Całą rozmowę z Dominiką Chylewską można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj