Czym chwali się rząd?

Potrzebny jest szeroki program działań zabezpieczający zdolność prokreacyjną młodego pokolenia. Działania rządu w tym zakresie są marne – oceniła prof. Józefa Hrynkiewicz, członek sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Dzisiaj w kancelarii premiera odbędzie się „Forum dla Rodziny” – spotkanie poświęcone polityce prorodzinnej z udziałem organizacji pozarządowych, ekspertów, samorządowców i przedstawicieli rządu. W sumie ok. 300 zaproszonych gości.

W ramach forum zaplanowano m.in. debatę plenarną z udziałem premiera Donalda Tuska, a także panele tematyczne dotyczące najważniejszych spraw dla rodzin. Podczas spotkania zostaną podsumowywane działania rządu na rzecz rodziny. Jak się okazuje, nawet dobre zmiany, takie jak wprowadzenie rocznych urlopów rodzicielskich, rząd wprowadził źle, bo wykluczył bardzo dużą grupę z możliwości skorzystania z programu – stwierdziła poseł Józefa Hrynkiewicz

– Z tego urlopu nie mogą skorzystać kobiety, które są doktorantkami, studentkami, a także osoby, które nie są zatrudnione na umowę zlecenie.  Szacuję, że jest to jedna trzecia pań, które urodzą dzieci i nie będą mogły z tego skorzystać.  Drugą sprawą: mieszkanie dla młodych. To mieszkanie dla młodych jest właściwie dzisiaj niedostępne. Musimy wiedzieć, że w naszych warunkach klimatycznych mieszkanie jest podstawą tworzenia i funkcjonowania rodziny. Ten program jest programem marnym. W Polsce mieszkania są po prostu drogie, w stosunku do zarobków i niewiele osób jest w stanie je kupić. Nie jest to więc realizacja programu Mieszkania dla Młodej Rodziny. Jest to program realizacji zobowiązań dla deweloperów – powiedziała poseł Józefa Hrynkiewicz.

Rząd chwali się również obniżeniem opłat za pobyt dziecka w przedszkolu. Nie przyznaje się jednak do obniżania poziomu wychowania przedszkolnego. A program „przedszkole za złotówkę” powoduje, że rodzice nie mogą płacić za dodatkowe zajęcia, np. z języka obcego w przedszkolu, wskutek czego zajęcia te po prostu nie mogą się odbywać. Kolejna sprawa dotyczy dochodów rodzin. Zasiłki rodzinne są dramatycznie niskie – zaznacza poseł Józefa Hrynkiewicz. Posłanka zwraca również uwagę na słabą opiekę medyczną nad dziećmi.

 – Jeżeli w ubiegłym roku trzeba było przeprowadzić 4,5 mln bilansów zdrowia dzieci i młodzieży, a przeprowadzono 1 mln 200 tys., a przeznaczone pieniądze 4,5 mln wydano nie wiadomo gdzie, to naprawdę nie mam więcej komentarza. Jeżeli wszystkie dzieci do 18 roku życia mają być objęte opieką stomatologiczną, a objętych jest 2,96 proc. dzieci, to co mamy powiedzieć? Nie mówię tutaj o dramatycznym bezrobociu młodego pokolenia i o bardzo wysokim poziomie emigracji zarobkowej. Czym rząd chce się pochwalić? – pyta poseł Józefa Hrynkiewicz.

RIRM

drukuj