PAP/Andrzej Lange

Czechy: zakończył się szczyt premierów państw V4

W czwartek do stolicy Czech przybyli premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej. Oprócz przedstawicieli Polski, Czech, Słowacji i Węgier w szczycie wzięli udział politycy z krajów Bałkanów Zachodnich.

 

Poszerzenie Unii Europejskiej, sprawy klimatyczne, migracja i bezpieczeństwo, to główne tematy jakie zostały podjęte na szycie Grupy Wyszehradzkiej w Pradze.

Jak podkreślał po spotkaniu Mateusz Morawiecki, premier RP, kraje V4 współpracują od lat, dzięki czemu ich wpływ na unijną politykę rośnie.

– Wszystkie kraje wyszehradzkie mówią absolutnie jednym głosem, jeśli chodzi o strukturę wieloletnich ram finansowych, o to jak powinna być finansowana polityka strukturalna, polityka rolna. Nie chcemy zmniejszać bezpieczeństwa żywnościowego Europy tylko je zwiększać, dlatego polityka rolna musi mieć odpowiednie finansowanie i zapewnimy wspólnie, pracując ramię w ramię, że takie finansowanie będzie – podkreślał premier RP.

Wśród poruszonych tematów znalazła się także kwestia opuszczenia Wspólnoty przez Wielką Brytanię. Premier Mateusz Morawiecki wskazywał, że grupa V4 zrobi wszystko, aby uniknąć twardego brexitu.

– Staramy się, jako Grupa Wyszehradzka, doprowadzić do kompromisu, szanując oczywiście Komisję Europejską. Troszczymy się jednak o to, żeby nie doszło do gwałtownego wyjścia Wielkiej Bretanii, ponieważ może to doprowadzić do pewnych gwałtownych zawirowań przede wszystkim w handlu między Polska, Wielką Brytanią i pozostałymi krajami Grupy Wyszehradzkiej – akcentował Mateusz Morawiecki.

Premierzy rozmawiali także o możliwości poszerzenia Unii Europejskiej. Stąd obecność przedstawicieli państw Bałkanów Zachodnich.

Gdy do Wspólnoty dołączą kolejne kraje zwiększy to bezpieczeństwo naszej części Europy – mówił premier Czech.

– Już od dawna jesteśmy zwolennikami ścisłych relacji pomiędzy zachodnimi Bałkanami i UE. Zadeklarowaliśmy nasz wspólny pogląd, o tym, że polityka poszerzenia Unii Europejskiej jest najbardziej skutecznym narzędziem do wsparcia bezpieczeństwa w Europie – wskazywał Andrej Babiš.

Państwa V4 należą do najbezpieczniejszych krajów świata, to zasługa m.in. dobrej współpracy. Przyspieszenie negocjacji akcesyjnych Unii Europejskiej z Macedonią Północną, Serbią czy Albanią byłoby korzystne dla polityki migracyjnej – zaznaczał premier Węgier – Victor Orban.

– Jeśli Unia Europejska nie spałaby i przyjęłaby wcześniej Macedonie Północną i Serbie, to w państwach członkowskich nie byłoby dzisiaj tak dużo nielegalnych emigrantów – podkreślał premier Węgier.

Premierzy rozmawiali także o kwestiach klimatycznych.

Grypa V4 musi być w tym kontekście wzorem dla innych państw świata – mówił premier Słowacji.

Szefowie rządów podkreślali, że wciąż mają do zrealizowania wspólne plany gospodarcze, a to oznacza dalszy ciąg rozmów.

TV Trwam News

drukuj