fot. PAP/EPA

Czechy: Premier M. Morawiecki uczestniczył w spotkaniu państw grupy V4 z okazji 30. rocznicy aksamitnej rewolucji

W Pradze odbyło się spotkanie państw Grupy Wyszehradzkiej. Polskę reprezentował premier Mateusz Morawiecki, który wraz z przywódcami Węgier, Czech i Słowacji upamiętnił 30. rocznicę aksamitnej rewolucji.

W Czechach 17 listopada to wspomnienie brutalnych wydarzeń w centrum Pragi, które doprowadziły do zmian w strukturach partii rządzącej, co w konsekwencji doprowadziło do upadku komunizmu w kraju. Uroczystości upamiętniające 30. rocznicę aksamitnej rewolucji odbyły się w Muzeum Narodowym w Pradze.  Przywódcy wspominali proces zmian w Europie i upadek reżimu komunistycznego.

Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że te zmiany rozpoczęły się w Polsce. Podkreślił, że kraje Europy Środkowej wybrały wolność i demokrację.

– Kraje naszego regionu wybrały ścieżkę wolności i demokracji, a trzy dekady później możemy powiedzieć, że to był właściwy wybór. Polska była tym krajem, który rozpoczął ten proces w 1980 roku. Wtedy powstał 10-milionowy ruch „Solidarność”, co doprowadziło do ​​pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w czerwcu 1989 r – podkreślił Mateusz Morawiecki.  

Premier dodał, że historia krajów Grupy Wyszehradzkiej jest historią sukcesu i stanowi inspirację dla innych narodów. Z kolei Premier Czech Andrej Babisz podziękował Polsce za wydarzenia lat 80-tych, które dały odwagę pozostałym krajom. Wspomniał również postać prezydenta Czech Vaclava Havla, który swoją odwagą odegrał wielką rolę w przemianach tamtego okresu. Podobne zdanie wyraził premier Węgier Viktor Orban, który podkreślał, że Europa środkowa to nie koncept polityczne, a konkretne relacje.

– My, mieszkańcy Europy Środkowej, mamy wspólny język: wolność, niezależność i szacunek dla innych. To daje ​​obecnie szczególny ton w rodzinie narodów europejskich, a dzięki temu Europa środkowa jest nie tylko pojęciem geograficznym, ale także politycznym, ekonomicznym i rzeczywistością kulturową – zaznaczył Viktor Orban.

Na uroczystościach obecny był też premier Słowacji Jak mówił, na przykładzie wspólnej historii, państwa Grupy Wyszehradzkiej powinny jednoczyć narody i prowadzić do zgody. W uroczystościach uczestniczył też przewodniczący Bundestagu, który podziękował krajom regionu za wkład włożony w zjednoczenie Niemiec.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl