fot. PAP/CTK

Czechy mogą bezpłatnie otrzymać od Niemiec 15 czołgów Leopard 2A4 i kupić 15 kolejnych

Premier Petr Fiala powiedział w środę, że Czechy mogą otrzymać od Niemiec w uznaniu za pomoc wojskową dla Ukrainy 15 czołgów Leopard 2A4. Berlin zaoferował również sprzedaż 15 kolejnych takich maszyn.

Niemcy przekazały już Czechom 14 czołgów Leopard 2A4 w 2022 i 2023 roku w zamian za wsparcie dla Ukrainy. Ostatnia maszyna dotarła do czeskich baz w listopadzie ubiegłego roku. Darowizna obejmuje również jeden pojazd ratowniczy Bueffel 3 na podwoziu Leopard 2A4, który Praga odbierze w bieżącym roku.

Jednocześnie minister obrony, Jana Czernochova, poinformowała, że Niemcy w tym samym czasie nadesłali ofertę sprzedaży kolejnych 15 czołgów w cenie proponowanej dla niemieckiej armii. W sumie Republika Czeska dysponowałaby 42 czołgami Leopard 2A4 i trzema pojazdami ratowniczymi. Umowa powinna zostać zawarta najpóźniej w drugim kwartale 2024 roku.

Jana Czernochova zapowiedziała, że w tym roku rząd będzie również dyskutował o przystąpieniu do projektu zakupu najnowocześniejszych czołgów Leopard w wersji 2A8. Według wcześniejszych informacji Republika Czeska byłaby zainteresowana co najmniej 77 takimi maszynami.

Do tej pory Czechy dostarczyły Ukrainie 62 czołgi, 131 bojowych wozów piechoty oraz sześć śmigłowców i 16 systemów obrony powietrznej. Sprzęt pochodził z arsenałów czeskiej armii. Za tę i inną pomoc udzieloną Ukrainie, przede wszystkim w rakietach i amunicji, Czechy otrzymały od sojuszników rekompensatę w wysokości około 750 milionów euro.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl