Cykl wykładów promujących polską kulturę od jutra w Warszawie

W stolicy rozpocznie się jutro cykl wykładów prof. Marka Dyżewskiego: „Gdzie skarb nasz, tam serce nasze”. Prelekcje służą bliższemu poznaniu wybranych zjawisk polskiej kultury. Inicjatywa wpisuje się w projekt „Akademia Polskości – Wspólnota dziejów i kultury” realizowany przez Stowarzyszenie Solidarni 2010.

Wykłady prof. Marka Dyżewskiego będą odbywać się o godz. 16.00 w każdą pierwszą sobotę miesiąca (z wyjątkiem lipca i sierpnia). Na miejsce spotkań wyznaczono siedzibę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, która mieści się przy ul. Foksal 3 w Warszawie. Wstęp jest wolny.

Motto cyklu wystąpień nawiązuje do słów zawartych w Ewangelii według św. Mateusza: „Bo gdzie jest twój skarb, tam będzie i serce twoje” (Mt. 6,21).

„My, Polacy, dobrze o tym wiemy, iż to, kim jesteśmy i jacy jesteśmy, zawdzięczamy naszym Królom Ducha. W dziełach, w których oni do nas przemawiają – słowem, muzyką, obrazem, symbolem i mitem – rozpoznajemy siebie, odkrywamy prawdę o nas samych. Rzecz w tym, by dzieła te były przez nas poznawane i w jakiś sposób przeżywane. By znajdowały właściwe miejsce w naszej pamięci” – podkreślają organizatorzy akcji w komunikacie.

Styl wykładów harmonizuje również z ewangelicznym nakazem „Duc in altum” – „Wypłyń na głębię” (Łk. 5,4).

„Marek Dyżewski zachęca słuchaczy do wgłębienia się w sensy i przesłania omawianych dzieł, pomaga zrozumieć ich funkcję jako „zwierciadło losu narodu” i ich znaczenie w sferze polskiej i europejskiej kultury” – przekonują inicjatorzy cyklu wykładów.

Projekt „Akademia Polskości – Wspólnota dziejów i kultury” został dofinansowany przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej w ramach realizacji

zadań publicznych w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą.

Prof. Marek Dyżewski jest absolwentem wrocławskiej Akademii Muzycznej. Studiował również historię sztuki na uniwersytetach we Wrocławiu, w Wiedniu i Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Prowadzi wykłady na wszystkich polskich uczelniach muzycznych oraz na kilku uniwersytetach. Za wybitne dokonania w dziedzinie kultury otrzymał m.in. Nagrodę  im. Św. Brata Alberta. Dwukrotnie przyznano mu również Nagrodę Miasta Wrocławia.

RIRM

drukuj