fot. PAP/EPA

Ćwiczenia wojskowe rosyjskich rezerwistów

Ministerstwo obrony Rosji poinformowało, że we wszystkich okręgach wojskowych przeprowadzi ćwiczenia wojskowe dla rezerwistów. Ćwiczenia mają odbywać się od sierpnia do października. Według resortu wezmą w nich udział rezerwiści różnych specjalności.

Ćwiczenia będą skupiały się na opanowaniu nowych, zmodernizowanych typów uzbrojenia oraz sprzętu wojskowego i specjalistycznego, przyswojeniu zasad ich eksploatacji, obsługi, remontowania i konserwacji”. Jak zaznaczyło ministerstwo nie mają one związku z obecnym konfliktem na Ukrainie.

Rosja rośnie w potęgę, a polski rząd podchodzi nonszalancko i lekceważąco do bezpieczeństwa Polski – podkreślił poseł Dariusz Seliga, członek Komisji Obrony Narodowej.

– Od kilku miesięcy Władimir Putin konsekwentnie realizuje politykę wielkomocarstwową. Nie dziwi pewna nonszalancja i beztroska polskiego rządu. Dziś jesteśmy chwilę po reformie dowodzenia. Mamy jeszcze niestabilną sytuację w polskiej armii ze względu na reformowanie się nowych dowództw. Nie udał się projekt Narodowych Sił Rezerwowych. Nie jesteśmy dziś w stanie rozwinąć polskiej armii gdyby coś się działo. Nasi ministrowie i premier zasłaniają się, że jesteśmy w NATO i Zachód przyjdzie nam z pomocą. Plany dotyczące ewentualnej sytuacji dla Polski były opracowywane dwa lata temu więc są nieaktualne. Nie ma spójnej polityki bezpieczeństwa Polski. Sytuacja wygląda tak, że dziś nie jesteśmy jako Polska bezpieczni – zaznacza poseł Dariusz Seliga.

W przeciwieństwie do wielu państw zachodnich Rosja zwiększa swe wydatki wojskowe i do końca obecnej dekady zamierza przeznaczyć 21 bilionów rubli na nową broń i sprzęt dla armii.

RIRM

drukuj