fot. WSKSiM

Coraz więcej organizacji zaangażowanych w Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów

Ponad 3 tys. seniorów skorzystało już ze specjalnej infolinii dla potrzebujących wsparcia – poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Podała też, że około kolejnych pięćdziesięciu organizacji zgłosiło się do Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów.

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów to program, którego celem jest niesienie pomocy osobom starszym. Chodzi m.in. o zrobienie zakupów spożywczych czy dostarczenie artykułów higienicznych seniorom.

– W ramach korpusu została uruchomiona infolinia: 22-505-11-11 (…). Z infolinii skorzystało około 3 tys. seniorów. Część z tych seniorów ma już udzielone wsparcie poprzez ośrodki pomocy społecznej i wolontariuszy– zaznaczyła Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Zadaniem gminy jest prowadzenie rejestru seniorów przebywających w domach i potrzebujących wsparcia wolontariuszy. W pomoc włączyła się: Ochotnicza Straż Pożarna, Wojska Obrony Terytorialnej i harcerze. W ubiegły weekend do akcji zgłosiło około pięćdziesięciu organizacji społecznych zrzeszających młodych ludzi.

– Przeznaczyliśmy 100 mln zł dla jednostek samorządu terytorialnego, a nasza infolinia jest infolinią bezpłatną – powiedziała Marlena Maląg.

W tej chwili dostępną szczepionką dla nas wszystkich jest solidarność – wskazał pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej Piotr Mazurek.

– Solidarność międzypokoleniowa, to jest ta wartość, którą dziś bardzo mocno chcemy promować, szczególnie wśród młodych ludzi. Przychodzimy dziś do Państwa z dobrą wiadomością. Młodzi ludzie są solidarni, chcą pomagać seniorom, osobom potrzebującym pomocy – dodał.

Dodatkowo w ciągu najbliższych dni ruszy specjalny projekt Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi o przekazywanie danych o kwarantannie i izolacji do wypłaty świadczeń chorobowych – poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

– Chodzi o to, aby w sposób skuteczniejszy i szybszy decyzje sanepidu dotyczące kwarantanny czy też izolacji mogły się przenosić na stwierdzenie uprawnień do świadczeń, zwłaszcza chorobowych – wyjaśniła.

Obecnie do wypłaty zasiłków chorobowych i opiekuńczych potrzebna jest decyzja Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Już niedługo ZUS będzie pozyskiwać odpowiednie dane z systemu informatycznego Centrum e-Zdrowia, gdzie zapisywane są informacje o obowiązku kwarantanny i izolacji.

TV Trwam News

drukuj