fot. Centrum Informacyjne Sejmu

CIS: Zgromadzenie Narodowe zostało zwołane, odbędzie się 6 sierpnia w Sejmie

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek podpisała postanowienie o zwołaniu Zgromadzenia Narodowego, zbierze się ono 6 sierpnia w Sejmie – poinformował dyrektor CIS Andrzej Grzegrzółka. Przed Zgromadzeniem Narodowym Andrzej Duda złoży przysięgę obejmując urząd prezydenta na drugą kadencję.

Dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu poinformował, że marszałek Elżbieta Witek w czwartek podpisała „postanowienie o zwołaniu Zgromadzenia Narodowego, które odbędzie się 6 sierpnia o godz. 10.00 w Sejmie”.

6 sierpnia kończy się obecna kadencja Andrzeja Dudy, który 12 lipca w II turze wyborów prezydenckich zdobył 51,03 proc. głosów uzyskując reelekcję.

Zgodnie z konstytucją, prezydent RP obejmuje urząd po złożeniu wobec Zgromadzenia Narodowego przysięgi.

Przysięga ta brzmi: „Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem”. Przysięga może być złożona z dodaniem zdania „Tak mi dopomóż Bóg”.

Kadencja prezydenta RP rozpoczyna się w dniu objęcia przez niego urzędu.

W przypadkach określonych w konstytucji Sejm i Senat, obradując wspólnie pod przewodnictwem marszałka Sejmu lub w jego zastępstwie Marszałka Senatu, działają jako Zgromadzenie Narodowe.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl