fot. PŻM

Chrzest statku PŻM m/s „Gardno”

11 grudnia w Morskim Porcie Police odbył się chrzest statku Polskiej Żeglugi Morskiej – m/s „Gardno”. Matką chrzestną jednostki została długoletnia pracowniczka PŻM Elżbieta Majchrowicz. W uroczystości udział wziął wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski.

M/s „Gardno” to pierwszy z nowej serii jeziorowców PŻM, a więc masowców przystosowanych do żeglugi na Wielkich Jeziorach Amerykańskich – od dziesiątek lat strategicznego rynku armatora. Z nośnością 36,600 DWT należy do grupy laker-max, największych statków oceanicznych, które mogą przepływać przez system śluz i kanałów prowadzących na Wielkie Jeziora. We flocie PŻM pływa również 13 innych jeziorowców, wybudowanych w ramach dwóch poprzednich serii (typ „Miedwie” oraz typ „Isa”).

Chrzest m/s „Gardno” w Policach to powrót do tradycji organizacji tych uroczystości przez PŻM w polskich portach.

Nieodłącznym elementem chrztu jest ceremonia poświęcenia – tej w Policach dokonał duszpasterz ludzi morza ks. Stanisław Flis.

M/s „Gardno” to 59 statek Polskiej Żeglugi Morskiej i jednocześnie trzeci odebrany ze stoczni w tym roku. W grudniu flota PŻM powiększy się jeszcze o dwa statki.

Polska Żegluga Morska S.A. poprawia swoją kondycję finansową w ramach programu naprawczego spółki, który realizuje zarząd komisaryczny pod przewodnictwem Pawła Brzezickiego od lutego 2017 roku.

MGMiŻŚ/RIRM

drukuj