fot. sanktuarium Łagiewniki/bozjemilosrdje.net

Chorwacja zawierzona Bożemu Miłosierdziu

W sobotę 22 października, w dniu liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II, w Narodowym Sanktuarium Maryjnym w Marija Bistrica ks. bp Ivan Šaško, zawierzył Chorwację Bożemu Miłosierdziu. Uczynił to słowami Aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu, którego dokonał 17 sierpnia 2002 roku w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach Papież Polak. Uroczystość miała miejsce w czasie IX Spotkania Czcicieli Bożego Miłosierdzia.

Na spotkanie do Marija Bistrica przybyło ponad 4 tys. wiernych z całej Chorwacji. Uroczystej Mszy świętej przewodniczył ks. bp Ivan Šaško, biskup pomocniczy archidiecezji zagrzebskiej, a koncelebrowało ją 34 kapłanów.

– W ubiegłym roku w czasie VIII Narodowego Spotkania rozpoczęliśmy rok przygotowań do uroczystej odnowy zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu, którego Jan Paweł II dokonał w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie 17 sierpnia 2002 roku. W 20. rocznicę tego wydarzenia przybyliśmy tu. A cóż może być piękniejszym znakiem naszego związku z Nim niż modlitwa, którą przeżywaliśmy w ciągu całego roku, a jej ukoronowaniem jest obecność, jaka została nam dzisiaj dana w osobach delegacji z Polski, którą witam całym sercem – powiedział biskup pomocniczy z Zagrzebia na początku Eucharystii.

W homilii ks. bp Ivan Šaško przypomniał dokonania św. Jana Pawła II: dokumenty, listy, pielgrzymki, beatyfikacje i kanonizacje.

– Jego życie, obserwowane w liczbach, zapiera dech w piersiach. Najważniejsze jednak w tym wszystkim pozostają spotkania. Zachwyca nas jego wiarygodność. Na audiencjach generalnych w samym Rzymie spotkał prawie 18 milionów ludzi, nie licząc audiencji specjalnych, ani 8 milionów pielgrzymów w roku Wielkiego Jubileuszu. Do tego należy dodać miliony ludzi, którzy towarzyszyli mu w jego podróżach. Patrzył w oczy, chciał dotrzeć do ludzi swoim uściskiem. A kiedy pod koniec życia był bez sił, chory, aż stracił głos, jego ufność w Chrystusie ukazała się w cudownym świetle. Podobnie jak Chrystus, słowa zastąpił ofiarą i oddaniem się. (…) Jan Paweł II wzmocnił nasze bezpieczeństwo i pomógł nie bać się prawdy. Teraz, lata i dekady później, lepiej rozumiemy, że jego służba była proroczą wędrówką powierzoną nam wszystkim. Nie jesteśmy sami, ale z Panem, który wie wszystko i właśnie z tego powodu nas kocha – podkreślił duchowny.

Na zakończenie Mszy świętej ks. bp Šaško wypowiedział słowa Aktu zawierzenia, dodając słowa: „Tobie zawierzamy dziś losy świata i chorwackiej ojczyzny, przemijanie i wieczność każdego człowieka”.

M. Pabis/radiomaryja.pl

drukuj