Chorwaci zawstydzą PZPN

Dobry przykład dla PZPN. Ekipa narodowej reprezentacji Chorwacji uczci polskie ofiary komunizmu. W tym zbrodni katyńskiej

Taką zapowiedź złożył szef chorwackiej federacji piłkarskiej. Chorwaci, podobnie jak Polacy, również mają swój „Katyń”.
– Nie pojedziemy do obozu w Oświęcimiu, ale mogę powiedzieć, że na 90 procent odwiedzimy któreś z centrów pamięci i oddamy cześć polskim oficerom wymordowanym w Lesie Katyńskim – powiedział Vlatko Marković, szef Chorwackiego Związku Piłki Nożnej (HNS). – To piękny i dojrzały gest z ich strony, który zasługuje na szacunek. Pokazuje, że ze sportem można również łączyć wartości patriotyczne. Chorwaci to naród bardzo mocno doświadczony przez komunizm, a także przez niesprawiedliwe decyzje, jakie zapadły po I wojnie światowej, gdy włączono ich w skład Jugosławii – komentuje dr Krzysztof Kawęcki z Prawicy Rzeczypospolitej, który deklaruje sympatię dla drużyny z Bałkanów. Decyzja Chorwatów to dobry przykład dla polskiego PZPN, który nie tylko zwalcza na stadionach symbolikę patriotyczną i antykomunistyczną, ale wspiera też propagandę lewicową.

 
Decyzja drużyny z Zagrzebia wywołała w Chorwacji dyskusję i ujawniła stosunek Chorwatów do III Rzeszy i komunizmu. Reprezentacja Chorwacji nie pójdzie w ślady Anglików, Holendrów, Niemców i Włochów i nie pojedzie do obozu w Oświęcimiu. Chorwaci kwaterują w ośrodku w Warce na Mazowszu i – jak podkreślają – nie mają czasu na zorganizowanie wyjazdu z miejsca, gdzie znajduje się ich baza. Wcześniej ekipy krajów zachodnioeuropejskich: Anglii, Holandii, Niemiec i Włoch, odwiedziły niemiecki obóz zagłady Auschwitz. – Pomnik uświęcający pamięć ofiar nazistów znajduje się w każdym polskim mieście i taka wizyta byłaby dobrym gestem w stosunku do polskich kibiców, którzy też byli ofiarami tej zbrodni – stwierdził na łamach największej gazety „Jutarnji List” historyk Tvrtko Jakovina. „Cześć ofiarom faszyzmu oddajemy u siebie, i to bardzo intensywnie. Widać jednak, że aby oddać cześć ofiarom komunizmu, którego sami byliśmy ofiarami, musimy jechać za granicę. Wyjazd do Polski jest ku temu znakomitą okazją. Niech przy okazji wspomną też Chorwatów, którzy doznali cierpień z rąk komunistów” – napisał z kolei w liście do redakcji jeden z czytelników gazety. I to jest sedno problemu, o którym należy przy tej okazji wspomnieć. Ofiary holokaustu i niemieckich zbrodni mają swoje godne upamiętnienia i zostały mocno utrwalone w świadomości europejskiej opinii publicznej. Jednak ofiary komunizmu – choć było ich o wiele więcej, bo komunizm zabijał, zanim zaczęli mordować naziści, w tym samym czasie i długo po nazistach – nigdy nie zyskały należnego miejsca w świadomości społeczeństw, szczególnie Europy Zachodniej. Chorwaci, którzy swoją pierwszą niepodległość utożsamiają z powstałym w oparciu o III Rzeszę Niezależnym Państwem Chorwackim, podczas ostatniej wojny walczyli przeciwko Sowietom i komunistom Josipa Tity. Jednak po układach jałtańskich los niepodległościowych i antykomunistycznych elit chorwackich przypominał dokładnie to, co spotkało polskie elity polityczne i wojskowe po 1939 roku. Prześladowania i zagładę. Chorwackim odpowiednikiem Katynia jest austriacka miejscowość Bleiburg.

 
– Pod koniec wojny kilkadziesiąt tysięcy chorwackich żołnierzy i uchodźców próbowało poddać się aliantom na terenie Austrii. Niestety, Brytyjczycy przekazali ich w ręce komunistycznych morderców Josipa Broza-Tity – tłumaczy Arkadiusz Karbowiak, autor licznych artykułów na temat bałkańskiego antykomunistycznego ruchu oporu. – Często porównuje się komunistyczne zbrodnie na Chorwatach ze zbrodniami popełnionymi przez Sowietów na Polakach w Katyniu i innych miejscach kaźni. Z pewnością są to uprawnione porównania – ocenia. Jak przypomina, w 1945 r. oddziały komunistycznej Armii Jugosłowiańskiej w miejscowości Bleiburg wymordowały część przekazanych w ich ręce chorwackich jeńców. Potem doszło do serii mordów na Chorwatach popełnionych na terenie Słowenii. Oprócz nich jugosłowiańscy komuniści zamordowali kilkanaście tysięcy słoweńskich jeńców i cywilów, węgierskich uchodźców, którzy uciekali przed armią sowiecką, oraz kilkuset serbskich i czarnogórskich czetników. – Według różnych szacunków ofiarą tych masowych egzekucji padło około 40-50 tys. osób. Ci, którzy przeżyli te masakry, pognani zostali w tzw. marszu odkupienia do obozów koncentracyjnych. Tak zwaną krizni put, czyli drogą krzyżową. Oblicza się, że około 30 tys. z nich jej nie przeżyło – podkreśla Karbowiak. Historyk Paul Johnson w swojej „Historii świata” pisał, że dziesiątki tysięcy Chorwatów pędzono z rękami związanymi drutem kolczastym w typowo sowiecki sposób. Podobnie jak w przypadku Katynia tragedia bleiburska była przez lata przemilczana, jej ślady skrzętnie zacierano, groby niszczono, stawiając w ich miejscu budynki.

drukuj

Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl