Choroby cywilizacyjne – plaga XXI wieku
Niezdrowy tryb życia, a także alkohol, zła dieta, stres czy palenie papierosów – to główne przyczyny chorób cywilizacyjnych. Taki tryb życia jest przyczyną przedwczesnych zgonów, dlatego jeszcze większy nacisk należy postawić na profilaktykę.
Choroby cywilizacyjne to od wielu lat główne wyzwanie dla systemów zdrowotnych na całym świecie. Palenie tytoniu, nadmierne picie alkoholu, niezdrowa dieta, stres i brak ruchu powodują, że tych chorób jest coraz więcej. To one przyczyniają się do przedwczesnych zgonów.
– W Polsce 93 procent wszystkich przedwczesnych zgonów jest wywołanych chorobami przewlekłymi – mówił prof. dr hab. n. med. Andrzej Fal, prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.
Dr n. med. Dorota Kiprian zwróciła szczególną uwagę na szkodliwość palenia papierosów.
– Problemem dosyć sporym w społeczeństwie polskim jest palenie papierosów (…). Dym papierosowy, który zawiera bardzo wiele szkodliwych substancji, powoduje nowotwory i choroby układu krążenia. Natomiast uzależnia nikotyna – mówił dr n. med. Dorota Kiprian.
Każdego roku palenie papierosów prowadzi do blisko 80 tys. zgonów w naszym kraju. Polakom potrzebna jest dziś przede wszystkim edukacja, by lepiej dbali o swoje zdrowie.
– Prozdrowotne kampanie pomagające ludziom zerwać z paleniem, z nadmiarowym picie, poprawić dietę. Nie ma innego sposobu, bo wszystko to, czym dysponuje medycyna interwencyjna, to jest leczenie objawów bądź skutków, ale to nie jest zapobieganie chorobie – podsumował prof. dr hab. n. med. Andrzej Fal.
Część krajów postawiło na politykę proponowania alternatywnych dla papierosów form dostarczania nikotyny, jednak najważniejsze są wola palacza oraz świadomość, do czego może doprowadzić jego nałóg.
TV Trwam News