Chiny. Rektor KUL otworzył Centrum Badań nad Polską w Xian

Podczas wizyty w Chinach rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ks. prof. Antoni Dębiński otworzył na Uniwersytecie Studiów Międzynarodowych w Xian (XISU) Centrum Badań nad Polską. W planach jest uruchomienie studiów polonistycznych i wymiana studentów.

„Na KUL-u od kilku lat działa sinologia i cieszy się dużym zainteresowaniem, dlatego szukamy kontaktów, które wzmocniłyby naszą kadrę naukową” – mówił w niedzielę ks. prof. Dębiński. Współpraca między KUL-em a XISU miałaby polegać na stworzeniu filologii polskiej w mieście Xian.

Według rektora w podpisanej umowie zawiera się nie tylko sama nauka języka polskiego w Chinach i chińskiego w Polsce, ale także wymiana wiedzy o wartościach obecnych w obu kulturach.

„Ufam, że studenci, którzy przyjadą do Lublina, będą mieli możliwość spotkać się z naszymi profesorami i brać udział w wykładach, które również dotyczą naszego sposobu myślenia, naszej hierarchii wartości” – powiedział ks. prof. Dębiński.

„Człowiek powinien być otwarty i poszukiwać wszystkiego, co dostarcza mu rozum, wiedza, obserwacja i kontakty” – dodał rektor, podkreślając korzyści, jakie może przynieść polskim studentom kształcenie na studiach sinologicznych przy wsparciu specjalistów z chińskiej uczelni.

Po wizycie w Polsce w czerwcu 2016 r. prezydenta Chin Xi Jinpinga władze prowincji Shaanxi podjęły decyzję o utworzeniu na Uniwersytecie Studiów Międzynarodowych w Xian Centrum Badań nad Polską oraz studiów polonistycznych. Inicjatywa ta spotkała się z pozytywnym przyjęciem przez Ambasadę RP w Pekinie. W grudniu ub.r. władze XISU zaprosiły do współpracy Fundację Edukacji Polsko-Chińskiej (FEPCh) w Warszawie, która odwiedziła uniwersytet i podjęła się znalezienia uczelni zainteresowanych udziałem w projekcie. Jako partnera dla strony chińskiej wybrano Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, który nie tylko może zapewnić wsparcie w zakresie organizacji i rozwoju na XISU studiów polonistycznych, ale także sam zainteresowany jest współpracą z uwagi na otwarty niedawno w Lublinie kierunek studiów sinologicznych.

Wsparcie dla tej inicjatywy okazała też Polsko-Chińska Grupa Parlamentarna. Jej przewodniczący Grzegorz Czelej podczas wizyty w Pekinie w marcu br. wziął udział w zorganizowanym przez FEPCh spotkaniu z władzami XISU i departamentu edukacji rządu prowincji Shaanxi, które potwierdziło plan dalszych działań. Utworzenie polskiego ośrodka przy XISU było też przedmiotem rozmów Czeleja z władzami prowincji w Chinach w marcu i w Polsce w maju br.

Efektem tych wszystkich działań jest podpisanie w niedzielę przez rektora KUL ks. prof. Antoniego Dębińskiego z władzami XISU porozumienia o współpracy oraz formalne otwarcie Centrum Badań nad Polską przez przewodniczącego Rady Programowej FEPCh, byłego ambasadora RP w Chinach Tadeusza Chomickiego oraz wicegubernatora prowincji Shaanxi Liang Gui w obecności władz edukacyjnych szczebla prowincjonalnego i centralnego. Oba te wydarzenia miały miejsce podczas uroczystego otwarcia Forum Współpracy Edukacyjnej Jedwabnego Szlaku organizowanego przez władze prowincji Shaanxi.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl