fot. flickr.com

Chiny: Kolejna runda negocjacji handlowych z USA pod znakiem zapytania

Po groźbach prezydenta USA Donalda Trumpa dotyczących podniesienia karnych ceł na chińskie towary pod znakiem zapytania stanęła kolejna runda dwustronnych negocjacji handlowych, która miała się odbyć w tym tygodniu w Waszyngtonie – podaje w poniedziałek prasa w ChRL.

Donald Trump zapowiedział na Twitterze, że od piątku z 10 do 25 proc. wzrosną cła na wybrane towary importowane z Chin do USA, warte łącznie 200 mld USD rocznie. Wcześniej Biały Dom zawiesił tę podwyżkę na okres prowadzonych przez obie strony negocjacji handlowych.

Kolejna runda tych rozmów miała odbyć się w tym tygodniu w Waszyngtonie. Do stolicy USA miał się udać przewodzący negocjacjom po stronie chińskiej wicepremier ChRL Liu He.

Po groźbach prezydenta USA Chiny rozważają jednak odwołanie lub opóźnienie jego wizyty o kilka dni – podał dziś hongkoński dziennik „South China Morning Post”, powołując się na anonimowe źródło dysponujące najnowszymi informacjami w sprawie ustaleń Pekinu w tym zakresie.

Redaktor naczelny państwowego chińskiego dziennika „Global Times” Hu Xijin ocenił, że wicepremier Liu raczej nie pojedzie w tym tygodniu do Waszyngtonu.

„Niech Trump podnosi cła. Zobaczymy, kiedy rozmowy będą mogły być wznowione” – napisał Hu na Twitterze, który formalnie jest w Chinach zablokowany.

Również amerykański dziennik „Wall Street Journal” podał, powołując się na anonimowe źródło, że Pekin rozważa odwołanie wizyty Liu, ale ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta.

Według jednego z rozmówców „SCMP” rozważane jest również przesunięcie wyjazdu Liu do Waszyngtonu na czwartek i skrócenie jego wizyty do jednego dnia. Zdaniem innego źródła gazety obie strony wciąż chcą osiągnąć porozumienie, ale groźby Trumpa postawiły chińskie władze w trudnej sytuacji, gdyż jakakolwiek umowa mogłaby zostać odczytana jako kapitulacja Pekinu.

Komentatorzy oceniają zapowiedź Donalda Trumpa jako sygnał, że nie jest on zadowolony z ustępstw, jakie w toku negocjacji zaproponowała strona chińska. Waszyngton oskarża Pekin o nieuczciwe praktyki handlowe, w tym wymuszanie transferów technologii od amerykańskich firm, nieuczciwe dotacje dla rodzimego sektora technologicznego oraz brak wzajemności w barierach rynkowych.

„Jeśli Chiny odwołają wizytę, Trump obarczy je winą za fiasko negocjacji handlowych” – ocenił ekspert w dziedzinie relacji chińsko-amerykańskich z Chińskiej Akademii Nauk Społecznych (CASS) Lu Xiang, cytowany przez „SCMP”. Jego zdaniem możliwym wyjściem jest wysłanie do Waszyngtonu mniejszej delegacji.

Specjalista w dziedzinie stosunków międzynarodowych z Uniwersytetu Ludowego w Pekinie Shi Yinhong zauważył z kolei, że choć osiągnięcie umowy handlowej w krótkim czasie jest możliwe, dwustronna konfrontacja w dziedzinie handlu, polityki i ideologii będzie trwała dłużej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl